Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, zniosła liberum veto.
Choć Sejm Wielki odbywał się w Warszawie, miał on również istotny wymiar lokalny. W obradach uczestniczyli reprezentanci szlachty z całej Rzeczypospolitej, wybrani na wojewódzkich sejmikach, które następnie akceptowały jego postanowienia. Dwa sejmiki województwa sandomierskiego, które zgromadziły się w Opatowie w latach 1788 i 1790, wysłały do Warszawy 14 posłów (nie licząc 10 senatorów z nominacji króla lub Rady Nieustającej, choć nie wszyscy z nich wzięli udział w Sejmie). W tym gronie znalazł się m.in. Stanisław Małachowski, poseł sandomierski z ówczesnego powiatu opoczyńskiego, który został marszałkiem sejmowym. Z obszarem historycznej Sandomierszczyzny, a ściślej z okolicami Staszowa i Pińczowa, związany był również Hugo Kołłątaj, początkowo zakulisowy uczestnik politycznych sporów, a następnie członek Sejmu jako minister (podkanclerzy koronny) i współtwórca Konstytucji 3 maja.
Na wystawie czasowej, którą można oglądać do 3 lipca 2022 roku w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, zgromadzono ciekawe eksponaty pochodzące ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Diecezji Sandomierskiej, Diecezji Kieleckiej, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Parafii św. Antoniego w Stopnicy Kątach-Starych, Parafii p.w. św. Tekli w Krzyżanowicach, Biblioteki Naukowej PAU i PAN oraz zbiorów prywatnych Michała Jasieńskiego i Michała Popiela.
Źródło: Marcin Kapka-Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.