Czwartek, 7 stycznia 2010
Tego jeszcze nie było. W klasztorze księży pallotynów na Karczówce odbył się niecodzienny koncert, który zakończył się wspólnym kolędowaniem świętokrzyskich włodarzy Adama Jarubasa, Bożentyny Pałki-Koruby i Czesława Siekierskiego z mieszkańcami Kielc.
Środa, 16 grudnia 2015
Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury takich, jak obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne, uznane przez zbiorowość za społecznie doniosłe dla jej współczesności i przeszłości.
Środa, 8 marca 2017
Wystawa stała w Parku Etnograficznym w Tokarni. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Imiołek.
Poniedziałek, 30 listopada 2020
W 37. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobył Zespół ,,Wzdolskie Kołowrotki” z naszego regionu, za widowisko ,,U Powroźnika”.
Poniedziałek, 6 października 2008
Inscenizacja obrzędów świętokrzyskiego wesela.
Piątek, 14 stycznia 2011
Wspólne kolędowanie w Klasztorze na Karczówce.
Piątek, 11 kwietnia 2014
Zanim zasiądziecie Państwo do świątecznego stołu, zadbajcie, aby Wasz dom wyglądał wiosennie i odświętnie. W kursie znajdziecie Państwo sposoby zdobienia koszyczków, jajek oraz domu. Zapoznacie się z wieloma metodami robienia stroików, które będą piękną dekoracją wnętrza jeszcze przez wiele miesięcy po świętach.
Piątek, 27 marca 2015
W marcu 2015 roku na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach można było podziwiać prace plastyczne twórców ludowych Kielecczyzny. Były rzeźby, obrazy oraz pisanki. Wystawa miała charakter edukacyjny.
Sobota, 1 lipca 2017
Pani Józefa Bucka twórczyni, ludowa z Kostomłotów II w gm. Miedziana Góra, jest wielokrotną laureatką konkursów, w tym krajowych, na najładniejszy wieniec dożynkowy. Film K.Irskiego i K.Heroda ukazuje mozolny proces wicia wieńca, począwszy od budowy stelaża poprzez zbiór i suszenie traw oraz zbóż, do finalnego efektu. Walorem filmu jest oryginalna narracja autorki.
Sobota, 23 grudnia 2023
Wigilia Bożego Narodzenia była dla świętokrzyskich chłopów dniem rodzinnego szczęścia i budowania bliskości. Sprzątano chałupy, zdobiono święte obrazy, ubierano podłaźniczki i szykowano smaczne potrawy wigilijne.