Wtorek, 22 lutego 2011
Wykład dr Krzysztofa Kornackiego - filmoznawcy. "Popiół i Diament" z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, scenariusz ( na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem ) napisali Jerzy Andrzejewski i Andrzej Wajda. "Pociąg" z 1959 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, według scenariusza Jerzego Lutowskiego.
Poniedziałek, 14 lutego 2011
Wykład Jarosława Skulskiego - filmoznawcy. "Ostatni dzień lata" z 1958 roku w reżyserii Tadeusza Konwickiego i Jana laskowskiego, scenariusz napisał Tadeusz Konwicki. Film ten zapoczątkował nowy nurt w kinematografii polskiej zwany Nową Falą. "Kręcąc ten film nie wiedziałem, że zapoczątkuję Nową Falę, także i krytyka nie wiedziała, że to jest jeden z pierwszych sygnałów nowego prądu..." - Tadeusz Konwicki o "Ostatnim dniu lata". "Małe dramaty" z 1958 roku, reżyseria i scenariusz Janusz Nasfeter, autor który realizował filmy kierowane głównie do młodzieży i dzieci.
Piątek, 21 stycznia 2011
Wykład dra Marcina Marona z UMCS w Lublinie. "Zagubione uczucia", film z 1958 roku w reż. Jerzego Zarzyckiego, wg opowiadania Hanny Mortkowicz - Olszakowej ps. "Zośka" oraz "Pożegnania", film z 1958 roku w reż. Wojciecha Jerzego Hassa.
Czwartek, 20 stycznia 2011
Wykład mgr Tadeusza Wiącka, krytyka filmowego. "Baza ludzi umarłych", film z 1958 roku w reż. Czesława Petelskiego, scenariusz (wg własnej powieści "Następny do raju") napisał Marek Hłasko oraz "Krzyż walecznych" z 1958 roku w reż. Kazimierza Kutza, scenariusz (wg własnych opowiadań: "Krzyż walecznych", "Kłopot z psem" i "Wdowa po Joczysie") napisał Józef Hen.
Wtorek, 18 stycznia 2011
Wykład dr Barbary Gizy - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie. Omówienie filmów twórców Polskiej Szkoły Filmowej: "Zimowy zmierzch" Stanisława Lenartowicza oraz "Eroica" Andrzeja Munka.
Środa, 12 stycznia 2011
Wykład dr Piotra Kletowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat znaczenia Polskiej Szkoły Filmowej w rozwoju światowej kinematografii. Omówienie filmów najwybitniejszych przedstawicieli tego kierunku polskiego kina: "Człowiek na torze", "Eroica", "Zezowate szczęście" w reżyserii Andrzeja Munka oraz filmów Andrzeja Wajdy: "Kanał", "Pokolenie", "Popioły", "Lotna", "Popiół i diament".
Czwartek, 16 grudnia 2010
Wykład dr Moniki Bator z UJK w Kielcach.
Poniedziałek, 13 grudnia 2010
"Zakazane piosenki", "Ostatni etap" - pierwsze filmy powstałe w powojennej Polsce. Wykład prof. Barbary Gierszewskiej z UJK w Kielcach.
Czwartek, 2 grudnia 2010
Filmy z okresu przedwojennego - "Strachy" oraz "Paweł i Gaweł" - wykład prof. Barbary Gierszewskiej z UJK w Kielcach.
Środa, 24 listopada 2010
Najwybitniejsze filmy kinematografii polskiej 1937 roku - "Dziewczęta z Nowolipek" Józefa Lejtesa i "Dybuk" Michała Waszyńskiego - wykład prof. Marty Meduckiej z UJK w Kielcach.