Inspiracją warsztatów jest ojciec literatury polskiej – Mikołaj Rej. Uczestnicy zajęć zwiedzą dworek Mikołaja Reja, zapoznają się z twórczością pisarza, wybiorą jeden utwór, który zaprezentują w różnych wariantach scenicznych – teatru pantomimy, teatru cieni czy teatru formy. Przeniosą się w czasy M. Reja – herbu Oksza, zbierą informacje o epoce i spróbują przyswoić różne umiejętności z tego okresu, nauczą się pisać gęsim piórem, poznają modę oraz gry i zabawy z tego okresu, nauczą się ulubionego tańca z tego okresu. Uczestnicy warsztatów wybiorą się nad stawy hodowlane założone przez pisarza i poznają legendę o oksańskim karpiu Zwiedzą także zamek królewski w pobliskich Chęcinach w którym rezydowała królowa Bona, żyjąca współcześnie z Rejem, a którą pisarz zabawnie opisał w swoich utworach i porównają obyczajowość życia wiejskiego i życia możnowładców. Wszystkie doświadczenia, obserwacje, legendy i emocje zostaną przełożone na język teatru i zaprezentowane na scenie.
Uczestnikom projektu towarzyszyć będą m.in: aktorzy: Dorota Anyż, Rafał Iwański, Andrzej Kuba Sielski, animatorki: Karolina Saługa, Monika Kaczmarczyk, plastyk – Wiktor Anyż.
Zgłoszenia do projektu przyjmowane są od 19 do 24 czerwca. Formularz zgłoszeniowy, regulamin z klauzulą RODO oraz zgodą podpisaną przez rodzica/opiekuna na uczestnictwo w warsztatach wraz ze zgodą na wykorzystanie wizerunku należy pobrać ze strony fundacji www.studiotm.pl, a następnie wysłać na adres:ote@op.pl. W temacie maila należy wpisać "Lato w teatrze – Szkoła Sztuk - rekrutacja". Kontakt: Artur Anyż – tel: 694 691 537, mail: ote@op.pl
"Lato w teatrze" jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzacja pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z tematyki dotyczącej pedagogiki teatru oraz projektów artystyczno-edukacyjnych polegających na prezentowaniu spektakli objazdowych prezentowanych w namiocie cyrkowym. W obecnej 14. edycji programu "Lata w teatrze" dofinansowanie otrzymało 16 organizacji pozarządowych, 25 samorządowych instytucji kultury, w sumie 41 ośrodków z całej Polski. Autorskie warsztaty przygotowane przez prowadzących artystów i pedagogów są dla dzieci i młodzieży okazją do poznania języka teatru i kreatywnego wyrażania swojej osobowości poprzez teatr i jego aspekty.
Źródło: Fundacja Studio TM