Wykaz tematów przygotowanych dla grup obejmuje praktyczne warsztaty historyczno-artystyczne, w terminach do ustalenia:
- Monety – banknoty co w sobie kryją? Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.
- Historia ukryta w mozaice. Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądzają m.in. dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Warto prześledzić kieleckie realizacje mozaik. Czy trudno je było przygotować? Na warsztatach zastąpiono drobne kamyczki regularnymi kwadracikami z folii samoprzylepnej, a zaprawę cementową kartką papieru.
- Tik tak – czas po kielecku. Kiedy w Kielcach pojawiły się zegary, co na ten temat mówią legendy? Podczas części warsztatowej uczetsnicy wykonają zegary, które będą odmierzać wakacyjny czas letni.
- Mój herb. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest heraldyka, jakie są podziały herbów, jakie są znaki heraldyczne i barwy. Poznają herb Kielc, dowiedzą się, kto i kiedy nadał go miastu oraz jak zmieniał się on na przestrzeni epok.
- Budynki kieleckie – dotknij. Każdy z uczestników zmierzy się z projektami dawnych budynków kieleckich wykonamy za pomocą różnych faktur, papierów materiałów, sznurków.
Propozycja dla uczestników indywidualnych - "Muzealne środy". W muzeum można odpoczywać, bawić się, wziąć udział w warsztatach. Te wszystkie działania, złożone w blok propozycji odbywają się w każdą środę w godzinach od 9 do 14. Liczba miejsc jest ograniczona. Koszt 7zł/os.
Zgłoszenia telefoniczne 41 340 55 26, rezerwacja@mhki.kielce.eu
Źródło: MHKi