27 czerwca o 17.00 Stowarzyszenie im. Jana Kraskiego zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego sprzątania cmentarza żydowskiego na kieleckim Pakoszu przed rocznicą pogromu.
W dniach 27-30 czerwca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach będzie można obejrzeć najważniejsze filmy dotyczące pogromu kieleckiego. Najstarszy wyświetlany dokument, autorstwa Marcina Łozińskiego, został zrealizowany w 1986 roku, najmłodszy, nagrodzony wieloma nagrodami obraz „Przy Planty 7/9” miał swoją premierę w roku 2017. Pełny program pokazów można sprawdzić na stronie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
1 lipca o godzinie 18.00 otworzona zostanie stała wystawa o 11 listopada 1918 roku w Kielcach. Ten dzień to nie tylko pierwszy dzień niepodległości Polski - to także data pogromu Żydów, w czasie którego zabito 4 osoby, a około 200 zostało rannych. Wystawa, która będzie upamiętniać to wydarzenie, zostanie otwarta w miejscu, gdzie zaledwie 28 lat później doszło do zbrodni, którą nazwano pogromem kieleckim. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe dokumenty z tamtego czasu. Podczas otwarcia wystawy będzie miało miejsce oprowadzanie kuratorskie. O 18.30 w klubokawiarni "Plantacja" odbędzie się spotkanie z twórcami wystawy: Bogdanem Białkiem i Andrzejem Białkiem oraz z dr Markiem Maciągowski - dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
2 lipca o godzinie 18.00 rabin Alan Iser z Wydziałów Teologii Uniwersytetów Villanova i st. Joseph's w USA wygłosi wykład na temat relacji katolicko-żydowskich w ponad 50 lat od publikacji dokumentu Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II.
W przeddzień 73. rocznicy pogromu kieleckiego, 3 lipca o godzinie 18.00, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na wykład prof. Stanisława Obirka poświęcony roli pamięci w naszym życiu. Po wykładzie odbędzie się dyskusja o tym, czym jest dla Kielc pamięć o pogromie z 1946 roku. Czy jest nam ona potrzebna? Wezmą w niej udział Bogdan Białek - prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Yaacov Kotlicki - prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu, Marek Cecuła - ceramik, artysta, projektant m.in. pomnika "Menora" poświęconego pamięci ofiar zagłady getta kieleckiego oraz nowego pomnika nagrobnego ofiar pogromu kieleckiego, ks. dr Rafał Dudała - adiunkt w Instytucie Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor Kościoła Akademickiego św. Jana Pawła II, dr hab. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
Obchody zwieńczy Marsz Pamięci i Modlitwy, który rozpocznie się w samą rocznicę, 4 lipca o godzinie 15.15 przy pomniku "Menora", przy ulicy IX Wieków Kielc, gdzie będą miały miejsce przemówienia. Następnie marsz przejdzie pod budynek dawnej synagogi (ul. Warszawska 17), a dalej pod kamienice przy ul. Planty 7 - miejsce zbrodni. Uroczystości w tym miejscu poprowadzi kielecka młodzież. Po tej części obchodów uczestnicy przejadą podstawionymi autobusami na cmentarz żydowski w Kielcach, gdzie około 17.00 Marsz zakończy międzyreligijna modlitwa przy grobie ofiar.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego