Środa, 15 stycznia 2025 - Arnolda, Dory, Pawła

Obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego A A A

26 czerwca, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z historykiem Marcinem Zarembą i wydawcą Krystyną Bratkowską wokół książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza", której autor w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po zagładzie. Jednym z odwiedzonych przez niego miast były Kielce. Canin był tu już po pogromie. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 roku, ukazał się po raz pierwszy w polskim przekładzie w  2018 roku.

27 czerwca o 17.00 Stowarzyszenie im. Jana Kraskiego zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego sprzątania cmentarza żydowskiego na kieleckim Pakoszu przed rocznicą pogromu.

W dniach 27-30 czerwca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach będzie można obejrzeć najważniejsze filmy dotyczące pogromu kieleckiego. Najstarszy wyświetlany dokument, autorstwa Marcina Łozińskiego, został zrealizowany w 1986 roku, najmłodszy, nagrodzony wieloma nagrodami obraz „Przy Planty 7/9” miał swoją premierę w roku 2017. Pełny program pokazów można sprawdzić na stronie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

1 lipca o godzinie 18.00 otworzona zostanie stała wystawa o 11 listopada 1918 roku w Kielcach. Ten dzień to nie tylko pierwszy dzień niepodległości Polski - to także data pogromu Żydów, w czasie którego zabito 4 osoby, a około 200 zostało rannych. Wystawa, która będzie upamiętniać to wydarzenie, zostanie otwarta w miejscu, gdzie zaledwie 28 lat później doszło do zbrodni, którą nazwano pogromem kieleckim. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe dokumenty z tamtego czasu. Podczas otwarcia wystawy będzie miało miejsce oprowadzanie kuratorskie. O 18.30 w klubokawiarni "Plantacja" odbędzie się spotkanie z twórcami wystawy: Bogdanem Białkiem i Andrzejem Białkiem oraz z dr Markiem Maciągowski - dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

2 lipca o godzinie 18.00 rabin Alan Iser z Wydziałów Teologii Uniwersytetów Villanova i st. Joseph's w USA wygłosi wykład na temat relacji katolicko-żydowskich w ponad 50 lat od publikacji dokumentu Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II.

W przeddzień 73. rocznicy pogromu kieleckiego, 3 lipca o godzinie 18.00, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na wykład prof. Stanisława Obirka poświęcony roli pamięci w naszym życiu. Po wykładzie odbędzie się dyskusja o tym, czym jest dla Kielc pamięć o pogromie z 1946 roku. Czy jest nam ona potrzebna? Wezmą w niej udział Bogdan Białek - prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Yaacov Kotlicki - prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu, Marek Cecuła - ceramik, artysta, projektant m.in. pomnika "Menora" poświęconego pamięci ofiar zagłady getta kieleckiego oraz nowego pomnika nagrobnego ofiar pogromu kieleckiego,  ks. dr Rafał Dudała - adiunkt w Instytucie Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor Kościoła Akademickiego św. Jana Pawła II, dr hab. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Obchody zwieńczy Marsz Pamięci i Modlitwy, który rozpocznie się w samą rocznicę, 4 lipca o godzinie 15.15 przy pomniku "Menora", przy ulicy IX Wieków Kielc, gdzie będą miały miejsce przemówienia. Następnie marsz przejdzie pod budynek dawnej synagogi (ul. Warszawska 17), a dalej pod kamienice przy ul. Planty 7 - miejsce zbrodni. Uroczystości w tym miejscu poprowadzi kielecka młodzież. Po tej części obchodów uczestnicy przejadą podstawionymi autobusami na cmentarz żydowski w Kielcach, gdzie około 17.00 Marsz zakończy międzyreligijna modlitwa przy grobie ofiar.

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 270 171
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności