21 CZERWCA
18:00
- Wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.
- KONCERT POŚWIĘCONY PAMIĘCI BRONISŁAWA OPAŁKI
Duża Scena KCK
20:00 – 1:00
„BIAŁA NOC” W GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „WINDA”
Happening :
„#tubyłem – zostaw po sobie ślad”
Goście Galerii Winda będą mogli brać udział w malowaniu wspólnego obrazu.
Zwiedzanie wystawy „Królowe” – władczynie sceny, marzenie małych dziewczynek ale i wyzwanie nawet dla wielkiej gwiazdy. Zagrać niezwykłą, wybitną i skomplikowaną postać to zadanie dla świetnej aktorki. Równie ważne jest przygotowanie dla niej kostiumu, który odda jej cechy, będzie podkreślał jej „królewskość” i powagę, odwzoruje epokę ale podkreśli też jej urodę. Zapraszamy na wystawę, która przypomni najwspanialsze królowe polskiego teatru, w śród nich prym będzie wiodła Helena Modrzejewska: Kleopatra, Lady Macbeth, Królowa Jadwiga, Maria Stuart, czy Barbara Radziwiłłówna. Ale pojawią się też kostiumy, w których królowe grały Nina Andrycz czy Hanna Skarżanka.
22 CZERWCA
BAWMY SIĘ … PRZY DŹWIĘKACH MUZYKI
10:00 – 13:00
Prezentacje i prelekcje przygotowane przez Świętokrzyski Klub „Amazonki”
SCENA PLENEROWA
19: 00 KONCERT „GITARY RZĄDZĄ ŚWIATEM”
Koncert muzyki gitarowej przygotowany przez Studium Gitary Klasycznej pod kierownictwem Jerzego Pikora.
Scena Plenerowa KCK
20:30
KONCERT „BYŁAŚ SERCA BICIEM”
Tomasz Błasiak śpiewa piosenki Andrzeja Zauchy
Mówiono o nim: geniusz, niesamowicie muzykalny i wrażliwy, serdeczny człowiek, obdarzony wielkim talentem i dużym poczuciem humoru. Po prostu: Andrzej Zaucha.
W recitalu Tomasza Błasiaka pt. ”Serca Biciem”, spotkacie się Państwo ze znanymi przebojami, ale też zostaniecie zaskoczeni mniej znanymi utworami z repertuaru Andrzeja Zauchy. Interpretacje wokalne Tomasza Błasiaka poruszą najwrażliwsze struny Państwa dusz. Piękne nuty, smaczne aranżacje i muzyka na żywo sprawiają, że artysta wciąga słuchaczy w swój świat, a koncert mija błyskawicznie. Ten ciepły, nieco nostalgiczny program zapada w pamięć i, co sugeruje już sam tytuł, przyprawia o mocniejsze serca bicie…
TOMASZ BŁASIAK – ŚPIEW
ZESPÓŁ: Tomasz Krezymon – piano, Paweł Bomert – bas, Szymon Linette – perkusja.
23 CZERWCA
BAWMY SIĘ… BO WSZYSTKO TO TEATR
16:00
„ PRZEDWIOŚNIE MIŁOŚCI” – Spektakl Teatru PEGAZ
Sztuka porusza zagadnienia związane z nagle pojawiającymi się uczuciami między kobietą a mężczyzną. Relacje damsko-męskie rozpatrywane są w szerokim kontekście egzystencjalno-społecznym. Zatem dramat jest pogłębiony psychologicznie i filozoficznie, ale do pewnych granic, nieutrudniających odbioru widowiska, które odznacza się energetycznymi dialogami i dynamiczną muzyką.
Mała Scena KCK
18:00
„BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM”
Reżyseria: Marek Tercz
W roli głównej: Magdalena Jarek-Matla
„To będzie podróż sentymentalna do krainy, której już nie ma, a tylko jej strzępy przetrwały gdzieś tam w skansenach kół wiejskich gospodyń. Ta kraina nazywa się świętokrzyską gwarą, czy też według współczesnej nomenklatury – świętokrzyskim dialektem. Trzebiony latami ustąpił miejsca suchemu i pozbawionemu emocji językowi urzędowemu.
To będzie także ukłon w stronę tych, często anonimowych artystek i artystów, którzy posługiwali się świętokrzyską gwarą i potrafili z niej wykrzesać, czy raczej wyczarować niesamowite i nieprawdopodobne opowieści o babach, chłopach, diabłach, aniołach i czarownicach tak, że włosy stawały na głowie, a gawiedź rozdziawiała gęby na oścież. Bo znakiem tego języka była i jest finezja, prostota i niewysłowiona szczerość, z dosadnością włącznie.”
W rolę Świętokrzyskiej Baby wciela się w spektaklu brawurowa Magdalena Jarek-Matla, dla której nie będzie to pierwsze spotkanie z gwarą lecz po raz pierwszy nam zaśpiewa i to tytułowy utwór wieczoru, który pełni także rolę hymnu Górali Świętokrzyskich.
Scena Plenerowa KCK
19:00
„MILONGA SIN RUMBO”
Pokaz taneczny połączony z lekcją tańca dla wszystkich.
Gospodarzem Milongi Sin Rumbo jest Maestro Paweł Cheda - tancerz, choreograf, nauczyciel tanga argentyńskiego, który uczył się u najlepszych tego świata - Jorge Torresa, Natachy Poberaj oraz Mistrza Mistrzów Gustavo Naveiry. W 2010 roku został mistrzem USA w tangu scenicznym. Absolwent prestiżowej szkoły The Juiliard School Dance Division w Nowym Jorku. Paweł Cheda jest pedagogiem w szkole Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie wszyscy mogą rozpocząć jak również kontynuować naukę tanga pod okiem Mistrza.