01.06.2019 – WYBUCHOWE LABORATORIUM
Znamy historię Wezuwiusza, który w 3 dni zniszczył starożytne Pompeje i na 15 wieków ukrył przed światem ruiny tego pięknego miasta. Kilka lat temu erupcja islandzkiego wulkanu o trudnej do wypowiedzenia nazwie skutecznie blokowała ruch samolotów w sporej części Europy. Dzisiaj domowy wulkan to eksperyment, który wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych gości naszego laboratorium. Czy wulkan może wyrosnąć na polu, jak przewidzieć trzęsienia ziemi, czy da się stworzyć wstrząsoodporne wieże i jak przeczytać nazwę Eyjafjallajökull dowiesz się w trakcie warsztatów.
15.06.2019 – NA SKRZYDŁACH NAUKI
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy możemy podziwiać jedne z najbarwniejszych stworzeń na Ziemi – motyle. Ich piękno fascynuje ludzi już od czasów starożytnych, gdy motyle uchodziły za symbol wdzięku i ulotności. Pierwsze badania naukowe nad nimi rozpoczęły się w XVII wieku. Jak wygląda cykl życiowy motyla? Ile gatunków najpopularniejszych polskich motyli potrafisz nazwać? Skąd biorą się piękne kolory ich skrzydeł i czemu służą? Poczuj się jak lepidopterolog i razem z nami zgłębiaj tajemnice motyli.
22.06.2019 – POCZUJ MIĘTĘ
Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa, skomponuj własną nutę zapachową i „poczuj miętę” do nauki.
29.06.2019 – ZMIEŚCIĆ SIĘ NA DŁONI
Podczas zajęć temperatura i to nie tylko od wrażeń będzie naprawdę wysoka… Dowiesz się, czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Razem z innymi uczestnikami poznasz tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziesz wiedzę pozwalającą przenosić
w mikroskopijny świat marzeń.
Na zajęcia „Warsztat młodego odkrywcy” ECN zaprasza 1, 18, 22 oraz 29 czerwca o godz. 14:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach ECN. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Rezerwacja: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.
Źródło: ECN