Niedziela, 28 czerwca 2026 - Florentyny, Ligii, Leona

Policjanci województwa kieleckiego A A A

Tworzenie nowych organów Policji Państwowej  zakończyło się powołaniem 16 okręgów z komendami okręgowymi. Przyjęto określoną kolejność okręgów policyjnych, która była obowiązująca przez cały okres międzywojenny. Województwo kieleckie stanowiło III okręg i było stworzone z byłych guberni: radomskiej i kieleckiej oraz części guberni piotrkowskiej. W 1932 roku w skład III okręgu kieleckiego wchodziło, oprócz Komendy Wojewódzkiej PP, 17 komend powiatowych, 14 komisariatów, 238 posterunków i 5 wydziałów śledczych. W 1925 roku została zmieniona nazwa komend okręgowych na wojewódzkie, a pierwszym komendantem wojewódzkiego kieleckiej policji w latach 1927 – 1939został Jarosław Barwicz (1919 - 1927). W skład osobowy Policji Państwowej wchodziły dwie grupy funkcjonariuszy – wyższych i niższych. Taki podział obowiązywał do 1928 roku. Wtedy to policjantów podzielono, na wzór wojskowy, na oficerów i szeregowych. Korpus oficerski stanowili funkcjonariusze policji posiadający stopnie: generalnego inspektora, nadinspektora, inspektora, podinspektora, nadkomisarza, komisarza, podkomisarza i aspiranta. Natomiast szeregowcami byli: starszy przodownik, przodownik, starszy posterunkowy i posterunkowy.  W województwie kieleckim zdecydowaną większość w korpusie policyjnym stanowili szeregowi. W 1932 roku na ogólną liczbę 2316 funkcjonariuszy, oficerów było 59, szeregowych zaś było 2257.


Otwarcie wystawy odbędzie się 3 czerwca o godzinie 14:00 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego (ulica Zamkowa 3 w Kielcach).
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 476 279
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności