K. KURPIŃSKI Uwertura do opery Marcinowa z Dunaju w Stambule w seraju
J. RODRIGO Concierto de Aranjuez
R. SCHUMANN I Symfonia B-dur Wiosenna op. 38
Trzyaktowa komedioopera Marcinowa z Dunaju w Stambule w Seraju do libretta Wojciecha Pękalskiego miała swoją premierę w Warszawie w Teatrze Narodowym 20 marca 1812 roku. Ale przebrzmiała bez większego echa. Zachowało się tylko jej libretto oraz rękopiśmienna uwertura, reszta zapisu nutowego opery zaginęła. Karol Kurpiński dużą wagę przywiązywał do samej uwertury, przyczyniając się do jej wydania w postaci wyciągu fortepianowego opracowanego przez Walentego Kratzera. Autorem opracowania orkiestrowego jest Feliks Nowowiejski. Całość oparta jest niemal wyłącznie na jednym temacie (w podtytule Kurpiński zaznaczył, że Uwertura jest napisana „na temat mazurka”). Jest to wizja roztańczonej chałupy wiejskiej, pełna rozmachu i werwy, pulsująca nieustannym rytmem mazurowym.
Trzyczęściowe Concierto de Aranjuez Joaquina Rodriga powstało w 1939 roku. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie Rodrigo wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Części skrajne są w hiszpańskim stylu, bardzo radosne, lecz środowe liryczne Adagio przynosi nastrój smutku i niepokoju. Wg biografów kompozytora związane jest to z przeżyciami Rodriga, głównie z chorobą żony i śmiercią dziecka. A w tle nadchodząca zawierucha wojenna. Adagio to również najbardziej znana przez wszystkich melodia, wykorzystywana w filmach, której wielu nawet nie kojarzy z nazwiskiem Rodriga. Concierto usłyszymy w wykonaniu młodego ukraińskiego artysty – Dmytra Holovenki (na zdjęciu) - studenta Akademii Muzycznej, laureata m.in. ostatniego krakowskiego konkursu ogólnouczelnianego Gram z orkiestrą.
Pierwsza w dorobku Roberta Schumanna Symfonia – Wiosenna – powstała… w lutym 1841 r. Olśniewa romantycznymi uniesieniami i niepowtarzalnym urokiem. Kompozytor chciał, by „pierwsze wejście trąbek brzmiało jak sygnał przebudzenia – wstęp miałby ukazywać, jak świat zaczyna się zielenić, a Allegro – jak przybywa wszystkiego, co do wiosny należy”.
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Marcin Werner kończący studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Łodzi, ale już z pokaźnym kontem dokonań artystycznych.
Źródło: FŚ