Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne oraz reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane w dniu 8 maja 1969 r. przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. W podziemiach będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz "Signal Extra", czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W pracowni reprograficznej zaś, będzie można przyjrzeć się z bliska urządzeniom wykorzystywanym w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa Akcja AB, prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.
Na gości czekać będą także: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: "Niepodległa", "Polak Mały", "303", "ZnajZnak – Sport", "ZnajZnak – Pamięć", "Pamięć '39", "Miś Wojtek", "Awans - zostań marszałkiem Polski". Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W godz. 19:00-19:30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.
W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.
IPN zaprasza 18 maja o godzinie 18.00.
Źródło: IPN