– Są to zarówno filmy dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i nagradzane na innych festiwalach, dyplomowe animacje studentów szkół artystycznych, jak i bardzo ciekawe filmy offowe. Będą też animowane wideoklipy, które charakteryzują się nieograniczoną wyobraźnią, oraz filmowe fraszki, z których najkrótsza trwa 3 sekundy i wymaga od widzów wielkiej uważności – zapowiada Piotr Kardas, pomysłodawca i główny organizator festiwalu.
W grupie nagradzanych twórców, którzy mogą pochwalić się znacznymi dokonaniami Kardas zwraca szczególną uwagę na pochodzącą z Kielc Martę Pajek, która – jak podkreśla – należy do czołówki europejskiej i jest jednym z najważniejszych autorów krótkometrażowej animacji artystycznej w skali globalnej.
Szczegółowy program kieleckiej odsłony festiwalu znajduje się na stronie BWA http://www.bwakielce.art.pl/news/7-ogolnopolski-festiwal-animacji-opla
Realizowany od 2013 roku Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest – jak zaznaczają organizatorzy – niezależną inicjatywą będącą przede wszystkim próbą (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Od samego początku ambicją O!PLA było docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju. Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21 miejscowościach (20 miast i jedna wieś), a szósta edycja ustanowiła do tej pory rekord, goszcząc w 86 miejscowościach.
Źródło: BWA