Głównym wydarzeniem podczas tegorocznych obchodów będzie piątkowa (22 marca) Gala Przyjaźni z udziałem głów państw Polski i Węgier. Część artystyczną gali uświetni Kielecki Teatr Tańca spektaklem teatralnym pt. Drewniany książę. Muzykę do tego widowiska stworzył węgierski kompozytor Bela Bartok, a choreografię Elżbieta Pańtak. Prezydenci zaprzyjaźnionych krajów oraz ponad 700-osobowa publiczność podziwiać będą tancerzy kieleckiej instytucji artystycznej w przedstawieniu, którego premiera odbyła się w czerwcu 2018 r. w ramach wydarzenia pn. Bartok Plus Opera Festival w Miszkolc.
Spektakl poprzedzi szczególny moment - przekazanie flagi Dni Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi.
Intensywny program sobotnich obchodów rozpocznie uroczyste odsłonięcie popiersia Beli Bartoka w kieleckiej Alei Sław na skwerze Szarych Szeregów z udziałem obu par prezydenckich. Następnie Andrzej Duda i Janos Ader wezmą udział we mszy świętej w bazylice katedralnej. Nabożeństwo w językach polskim i węgierskim będą koncelebrować biskup kielecki Jan Piotrowski oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier Andras Veres. Tuż po godzinie 12 na placu Najświętszej Maryi Panny obaj prezydenci spotkają się z mieszkańcami Kielc.
Oprócz wymienionych wydarzeń harmonogram weekendu polsko-węgierskiego przewiduje także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich, pierwszego dnia, zorganizowana zostanie konferencja tematyczna poświęcona polsko-węgierskim doświadczeniom związanym z wykorzystaniem produktów turystycznych na rynku lokalnym. Z kolei sobotnie południe wypełni młodzieżowy turniej finałowy najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier, który odbędzie się w Hali Legionów. Mecz zakończy się wręczeniem pucharów przez prezydentów zaprzyjaźnionych państw. Wśród przygotowywanych imprez towarzyszących znajdują się także wernisaże węgierskich artystów w Biurze Wystaw Artystycznych, a w obchody włączy się również kielecki oddział Archiwum Państwowego, który już od dawna prowadzi ogólnopolską kwerendę archiwaliów związanych z tysiącletnią przyjaźnią obu narodów. W sobotę w samo południe na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego zostanie otwarta wystawa plenerowa „PO-We-R czyli Polska-Węgry-Razem”. O godz. 14.30 rozpocznie się z kolei wielkie gotowanie przy ognisku „Czardasz na talerzu”, a o godz.16.30 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbędzie się wernisaż dwóch wystaw - Państwowego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie: "Kobiety w polsko-węgierskiej historii" oraz "Święty Władysław – historie, legendy, miejsca".W kinie „Fenomen” od soboty do niedzieli przegląd filmów dokumentalnych byłego ambasadora Polski na Węgrzech - Grzegorza Łubczyka oraz korespondenta telewizji Polonia na Węgrzech Andrzeja Polaka na temat historii Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://www.um.kielce.pl/program-wydarzenia-pl/armonogram/
Źródło: Urząd Miasta