Idea równouprawnienia politycznego doprowadziła z początkiem XX w. do powstania w Galicji i Królestwie Polskim stowarzyszeń kobiecych, które uznały ją w swoich programach za sztandarową, podobnie jak odzyskanie niepodległości. 26 stycznia 1919 roku odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, w których wzięły udział kobiety. Było to ukoronowaniem walki Polek o swoje prawa, aktywnej działalności stowarzyszeń kobiecych oraz ich ofiarnej pracy w organizacjach społecznych, politycznych i wojskowych, w fabrykach, biurach i warsztatach.
Podczas wykładu omówione zostaną etapy walki kobiet o wolność i równość, w tym działalność Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz biogramy poszczególnych działaczek, konspiratorek, bojowniczek i żołnierek jak Aleksandra Szczerbińska, Maria Piłsudska, Izabela Moszczeńska czy Wanda Gertz oraz tych, które pozostają zapomniane, choć z najwyższym poświęceniem wykonywały zadania na rzecz Polski niepodległej i sprawiedliwej.
Spotkanie odbędzie się 20 stycznia o godz. 12.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.Wykład poprowadzi dr Paweł Grzesik - kurator wystawy Biel, Czerwień, Braterstwo. Wstęp wolny.
Źródło: MNKi