Program
TEATR MAMA TATA i JA - to międzypokoleniowy projekt, skierowany do dzieci oraz ich rodziców, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Kielcach. Za nami jego czwarta edycja. Rokrocznie zamyka go wystawa fotograficzna, która już po raz drugi odbędzie się na Wzgórzu Zamkowym, terenie niegdysiejszego więzienia. Ekspozycja prezentowana w
Galerii Brama została przygotowana przez zespół z Instytutu Dizajnu. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kucharczyk, do niedawna dyrektor ID. Motywem przewodnim wystawy są zawiłości ludzkich dróg życiowych, które nigdy nie biegną prosto lecz często są kręte i zawiłe. Znajduje to odzwierciedlenie w przestrzennej aranżacji wystawy oraz w wybranych zdjęciach wykonanych przez Annę Kaletę, Luizę Miszczyk, Marcina Jarosława Białka, Ilonę Brożynę oraz Alicję Obarę.
Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany spot społeczny w reżyserii Krzysztofa
Kiziewicza. Celem filmu jest uwrażliwienie opinii społecznej na losy dzieci cierpiących z powodu rozłąki z rodzicami, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych. W krajach Rady Europejskiej, każdego dnia około 2,1 miliona dzieci jest oddzielonych od uwięzionych rodziców, w Polsce ponad 47 tysięcy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z dramatycznego wpływu, jaki może mieć na dziecko fakt, iż jego rodzic jest więźniem. Dzieci, których rodzice odbywają karę pozbawienia wolności, często napotykają na trudności społeczne, ekonomiczne i emocjonalne. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat sytuacji, praw i potrzeb dzieci dotkniętych problemem uwięzienia rodzica.
Program
TEATR, MAMA, TATA i JA jest realizowany od 2015 roku i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Kielce pod honorowym patronatem Prezydenta Kielc.
(na podst.not.pras.)