Całe przedsięwzięcie miało dwuetapowy przebieg. Najpierw, wraz z uczniami i nauczycielami z V i VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, zrealizowano część pilotażową, a następnie ogłoszono otwarty nabór do projektu. Odbywał się on w formie konkursu na filmik pod hasłem „Dlaczego warto/nie warto chodzić do teatru”, który miały zrealizować klasy (lub grupy uczniów w wieku od 14 do 19 lat) pod opieką wybranego nauczyciela. Za najciekawsze zgłoszenia uznano te nadesłane przez młodzież ze szkół podstawowych nr 22, 23 i 24 w Kielcach oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowe i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie. To efekty ich prac warsztatowych zobaczymy na scenie „Kubusia” 3 grudnia.
Młodzież i jej opiekunowie samodzielnie wybrali sztuki, które zostaną zaprezentowane w ramach inscenizowanych pokazów, ale całość podejmowanych wokół tekstów działań przebiegała przy udziale prof. Marzeny Marczewskiej - językoznawcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, aktorów: Marcela Sabata, Ewy Lubacz, Andrzeja Matysiaka i Zdzisława Reczyńskiego, a także reżysera Przemysława Żmiejko. Próby czytane odbywały się w uczestniczących w projekcie szkołach, a także (w dniach 27- 30 listopada) w teatrze „Kubuś”.
Projekt „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne” jest finansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pod patronatem prezydenta Kielc i świętokrzyskiego kuratora oświaty.
Finał „Wczytuję sztukę” odbędzie się 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Pokazy inscenizowanych czytań podzielone są na dwie części o godz. 16.00 i 18.30. Po prezentacjach odbędzie się dyskusja.
Źródło: TLiA