25 listopada, godz. 15.00 Niedziela z chasydami
- wernisaż wystawy Agnieszki Traczewskiej „Powroty”
Wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej „Powroty” jest zapisem pasji oraz wieloletniej pracy autorki, a wreszcie wizerunkiem świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi. Postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy Leżajska widujemy zwykle na kliszach fotograficznych sprzed stulecia.
- wykład prof. Marcina Wodzińskiego wokół albumu „Historyczny atlas chasydyzmu”
Historyczny atlas chasydyzmu autorstwa prof. Marcina Wodzińskiego to pierwsza kartograficzna interpretacja jednego z najważniejszych ruchów religijnych nowoczesnej Europy oraz współczesnego Izraela i Ameryki Północnej. W dziewięciu rozdziałach atlas omawia powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigracje, kryzys dwóch wojen światowych i Holokaustu, odrodzenie po 1945 roku, aż po współczesny rozkwit.
26 listopada, godz. 18.00
- spotkanie z ks. prof. Alfredem Markiem Wierzbickim wokół książki „Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa” (Wydawnictwo Więź)
Autor książki diagnozuje również aktualną sytuację Polski i zachodzące w niej przemiany. Nie boi się wskazywać na trapiące dziś nasz kraj problemy: nacjonalizm, ksenofobię, język nienawiści, instrumentalne traktowanie patriotyzmu, ale nie pozostawia czytelnika bez nadziei. Jej źródłem musi być rzetelny i głęboki namysł nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II i ostatnich pontyfikatów.
27 listopada, godz. 18.00
- „Tisz – wieczór pieśni i medytacji chasydskiej”, koncert w wykonaniu kantora Symchy Kellera
Charyzmatyczny kantor Symcha Keller wraca do Kielc z tradycyjną muzyką żydowską opracowaną we współczesnych aranżacjach. Zaśpiewa słynne chasydzkie niguny i odbędzie z widzami muzyczną i duchową podróż. Symcha Keller to także działacz na rzecz społeczności i kultury żydowskiej oraz były przewodniczący Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
28 listopada, godz. 18.00
- rekolekcje chanukowo-adwentowe. Prowadzenie: ks. Grzegorz Michalczyk i rabin Stanisław Wojciechowicz
Żydowskie święto Chanuki i chrześcijańskie Boże Narodzenie mają wiele więcej wspólnego ze sobą, niż to się na ogół uważa. Dlatego już po raz trzeci chcemy zaprosić kielczan do uczestnictwa w niezwykłych, dwudniowych rekolekcjach, prowadzonych wspólnie przez rabina i katolickiego księdza. Takie wydarzenie to dobra okazja by doświadczyć, że o wiele więcej nas łączy, niż dzieli. Rekolekcje wygłoszą wspólnie rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ksiądz Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie.
29 listopada, godz. 19.00
- biblijne abożeństwo rekolekcyjne w kościele akademickim pw. ww. Jana Pawła w Kielcach przy ul. Wesołej 52.
Nabożeństwo biblijne poprowadzą ks. Grzegorz Michalczyk i rabin Stanisław Wojciechowicz.
30 listopada, godz. 18.00
- projekcja filmu „Polin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej poprzedzona wykładem o kieleckich tradycjach chasydzkich dra Marka Maciągowskiego - dyrektora Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
„Polin” to opowieść o świecie żydowskich społeczności przedwojennych polskich miast na podstawie materiałów filmowych zrealizowanych w latach dwudziestych i trzydziestych przez Żydów, którzy wyemigrowali wcześniej do USA, a do Polski przyjechali w odwiedziny do krewnych, zabierając ze sobą kamerę filmową.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego