W programie:
W. MALISZEWSKI Uwertura radosna na orkiestrę D-dur op. 11
I. PADEREWSKI Koncert fortepianowy a-moll op. 17
M. KARŁOWICZ Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10
Witold Maliszewski – uczeń Rimskiego-Korsakowa, założyciel i dyrektor konserwatorium w Odessie (o którym nie chciano pamiętać po rewolucji bolszewickiej), dyrektor konserwatorium w Warszawie, a także warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Był również przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Uhonorowany II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. F. Schuberta w Genewie w 1928 r. za dokończenie Symfonii VIII Franza Schuberta. Uwerturę radosną na orkiestrę D-dur op. 11 napisał w 1902 r. w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat, będąc na ostatnim roku studiów petersburskiego Konserwatorium. Znawcy sugerują, że Uwertura oparta jest na tematach z muzyki Franciszka Schuberta, ale pewne jest jedno: utwór emanuje nieskrępowaną młodością i entuzjazmem.
Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego powstawał z przerwami na przestrzeni lat 1882 – 1888 i jest jednym z najpopularniejszych koncertów zarówno w dorobku swego twórcy, jak i w całej literaturze fortepianowej. W recenzji znanego krytyka czytamy: Dzieło Paderewskiego ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale, orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie. Odwieczne pieśni ujęte w formie tryptyku symfonicznego, pełen melancholii i żarliwych emocji utwór tragicznie zmarłego w 1902 w Tatrach Mieczysława Karłowicza, niezmiennie wybierają wszystkie pokolenia (tym razem przede wszystkim przez maturzystów biorących udział w programie IMiT filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!) jako jeden z najbardziej lubianych. Może dlatego, że „autor wypowiedział to, co mu w duszy artysty-muzyka śpiewało”, a co podobnie odczuwa obecna na koncercie publiczność?
Solistą koncertu jest doskonale znany u nas Adam Wodnicki, pianista mieszkający w USA. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala. W przerwie koncertu odbędzie się wernisaż wystawy niepodległościowej lubelskiej malarki – Moniki Ślósarczyk (Sala Karola Anbilda).
Źródło: FŚ