Na program sesji złożą się:
Wykłady monograficzne uzupełnione o pokazy multimedialne:
- „Przedchrześcijańskie miejsca pochówków w rejonie Ostrowca Św.”,
- „Wartości historyczne i artystyczne ostrowieckich cmentarzy katolickich”,
- „Ostrowiecki kirkut”,
- „Kwatery wojenne i miejsca pamięci narodowej na ostrowieckich cmentarzach”.
Prezentacja multimedialna pt. „Wspomnienie o zmarłych. Zasłużeni dla Ostrowca, regionu, kraju spoczywający na ostrowieckich cmentarzach”.
Spacer uczestników sesji po cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Cmentarze jako miejsca pochówku, mają istotne znaczenie dla danej społeczności. Są ważnym elementem krajobrazu kulturowego i źródłem wiedzy o przeszłości. Przywołują i przechowują pamięć o minionych zdarzeniach i ludziach. To tu żyjący spotykają się ze zmarłymi. Ich charakter jest wyjątkowy, zarazem osobisty i powszechny, prywatny i dostępny dla wszystkich.
Cmentarze są zawsze ściśle związane z miejscem, miejscowością, regionem, krajem i ich historią. Kształtowane w różnych epokach, w różnych rejonach, pod wpływem różnych kultur i religii stanowią zawsze ważny, łatwo rozpoznawalny element krajobrazu, podkreślający odrębność i wyjątkowość miejsca.
Są przestrzenią traktowaną zarówno jako obiekt kultury materialnej jak i niematerialnej, jako składnik pamięci wyrytej w ludzkich sercach. To miejsca, które postrzegamy i odczytujemy w kategoriach wyznaniowych, kulturowych, społecznych i historycznych.
Sesja stawia sobie za cel:
- popularyzację wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zagadnień związanych z historią ostrowieckich cmentarzy, ich wartością historyczną i artystyczną,
- uwrażliwienie na kwestie ochrony zabytków, w tym zabytków sepulkralnych,
- utrwalenie w pamięci ostrowczan sylwetek znamienitych postaci – zasłużonych dla miasta, regionu i kraju, a spoczywających na ostrowieckich cmentarzach, w tym duchownych, nauczycieli, lekarzy, samorządowców, wysokich urzędników ostrowieckiej huty czy cukrowni, społeczników.