FISZ EMADE TWORZYWO są obecni na polskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Grupa powstała w Warszawie z inicjatywy braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra "Emade" Waglewskiego oraz rapera i wokalisty Bartosza "Fisza" Waglewskiego.
Zespół ma na koncie 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Zasłynął w polskim hip-hopie, wprowadzając eklektyczne brzmienia i pełne poczucia humoru i charakterystycznej melancholii teksty.
W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie – wsparci znakomitymi muzykami. Ich płyta Mamut, wydana w 2014 r., to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status platynowej płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Elektronika / Indie / Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach 2000–2011.
Był to czas, kiedy płyty TWORZYWA zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane jak późniejszy okres twórczości.
Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiałaby tak, a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej, gdyby nie hip-hop lat 90. i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i BEASTIE BOYS. [FISZ]
Bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie. Wydany w 2021 r. album Ballady i Protesty był mocnym powrotem do korzeni muzycznej podróży zespołu – do lat 90., w których rozwijały się hip-hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.
Źródła: Kieleckie Centrum Kultury | tworzywo.com.pl