- godz. 12.00 – 13.00 warsztaty garncarskie
- godz. 14.00 – 15.00 warsztaty kaligrafii
- godz. 16.00 – 17.00 warsztaty tkackie
- godz. 9.00 – 18.00 zwiedzanie osady.
Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Wioska została wybudowana na działce o powierzchni ok. 1,63 ha. W Osadzie zlokalizowane są drewniane chatki z XII/XIV w. które w interaktywny sposób ukazujących życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika tj. garncarza, tkacza, kowala czy rymarza.
Ponadto wioska stanowi bazę infrastrukturalną dla gier terenowych pn. "Kraina Legend Świętokrzyskich" odwołujących się do lokalnych legend, w szczególności pokazujących proces przyjęcia chrześcijaństwa przez Słowian, ukazujących słowiańską mitologię i ich pozostałości w obecnych zwyczajach. Gry terenowe stanowią innowacyjny produkt zapewniający edukację przez zabawę. Oferta Wioski stanowi uzupełnienie funkcji edukacyjnej Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu o atrakcyjne w formie przedstawienie początków chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim.
Osada została podzielona na 3 części:
- I strefa położona na zboczu od strony drogi prowadzącej na Święty Krzyż: funkcja socjalno - rekreacyjno - gastronomiczna z karczmą regionalną, bramą główną - „wehikułem czasu" oraz placem zabaw „grodziskiem";
- II strefa "sacrum" pośrednia położona na niewielkiej wyniosłości, do której przechodzi się przez pomost drewniany nad potokiem - okresowym dopływem rzeczki Hutki. W tej sferze znajduje się: staw „mokradło", Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody, amfiteatr;
- III strefa z osadą słowiańską z budownictwem nawiązującym do średniowiecza składając się z chat, warsztatów prezentujących poszczególne rzemiosła i studnią po środku. Znajdują się tu: gospodarstwo domowe, warsztat garncarski, warsztat obróbki drewna, warsztat rymarski i szewski, chatka zielarki.
Wnętrza poszczególnych obiektów stanowią rekonstrukcję warunków życia codziennego w okresie wczesnego średniowiecza.
Rekonstrukcje chat i budynków rzemieślniczych nawiązujące do epoki średniowiecza wzbogacone zostały o szereg atrakcyjnych interakcyjnych warsztatów i pokazów.
W szerokiej ofercie obiektu każdy może znaleźć coś dla siebie: m.in. tkackie, zielarskie połączone z warsztatami średniowiecznych kulinariów, garncarskie, kowalskie i szewskie, czerpania i lakowania papieru, tańca średniowiecznego, kaligrafii średniowiecznej oraz tajemnicze „Wyczaruj coś z niczego”. Goście mogą także wziąć udział w osadowej grze terenowej oraz animacjach i zabawach pod hasłem „Średniowieczne harce i psoty”.
Wspaniałe przygody, emocjonujące spotkania z rzemieślnikami średniowiecznymi, postaciami z przeszłości oraz tajemnicze wyprawy – gwarantowane!
Wstęp wolny. Udział grup w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji (grupy liczące max 25 osób) pod numerem tel. 41 2608151.