w przeszłość do czasów, w których słychać było szczęk rycerskich mieczy i tętent końskich kopyt, a na dworach rozbrzmiewały staropolskie melodie, przy których tańczono i pito miód. W trakcie wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji, takich jak: prezentacja drużyn rycerskich, pokaz umundurowania, pokaz potyczek i używania białej broni, pokazy konne husarii, gry i zabawy plebejskie oraz wiele innych.
Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00 od rycerskiej mszy polowej, po której nastąpi oficjalna prezentacja drużyn rycerskich. Głównym elementem imprezy będzie widowisko „Pod Wiedeń”, w którym wezmą udział rycerze, damy dworu oraz husarze na koniach. Podczas widowiska nastąpi przejście rycerskiego korowodu do dworu Stefana Bidzińskiego, podczas którego zostanie oddany trzykrotny salut armatni.
Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski, podczas którego zaprezentowane zostanie użycie XVII-wiecznej broni palnej, będzie można zobaczyć techniki używania broni białej, a także zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem oraz taktykami walk, charakterystycznych dla okresu XVII wieku. Będzie można także zobaczyć pokazy konne husarii. Podczas pokazu zostaną zaprezentowane możliwości koni bojowych w XVII wieku, zarówno na polu walki jak i dla rozrywki, popisy sprawności rycerskich, takich jak władanie białą bronią, w tym kopia, strzelanie z łuku, najazdy na saracen. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach, chodzić na szczudłach, jak to niegdyś czynili młodzi rycerze czy też giermkowie, a także przyjrzeć się żonglerce chorągwiami i pokazom kuglarskim.
Harmonogram wydarzenia:
12:00 – Rycerska Msza Polowa
13:00 – Prezentacja Bractw Rycerskich
13:30 – Widowisko historyczne „Pod Wiedeń”
14:30 – Pokaz artyleryjski
15:00 – Pokaz potyczek
15:30 – Pokaz umundurowania i uzbrojenia
16:00 – Gry i zabawy plebejskie
16:30 – Pokazy konne husarii