Dzień wcześniej, w niedzielę 26 stycznia o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) odbędzie się promocja książki „BLIZNY. Przewodnik po getcie kieleckim” z udziałem autora Piotra Świerczyńskiego. Przewodnik oprowadza po najważniejszych miejscach i obiektach w getcie, opisuje warunki życia, gehennę i zagładę uwięzionych w getcie Żydów.
W piątek 31 stycznia o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu rozpocznie się spotkanie z Krzysztofem Gibaszewskim, autorem książki „Hasag. Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej". Holocaust to nie tylko obozy śmierci jak Auschwitz. To także setki mniejszych obozów, podobozów, ich filie i getta. Jednym z takich miejsc jest Skarżysko-Kamienna, gdzie powstał pierwszy na okupowanych ziemiach polskich obóz prywatny, założony przez koncern Hasag.
Ogólnopolskie uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbędą się terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w upamiętnienie ofiar Holokaustu w poniedziałek 27 stycznia o godz. 18:00 poprzez zapalenie świecy w oknie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 27 stycznia 1945 r.
oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau — miejsce zagłady co najmniej miliona Żydów. Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano ok. 6 milionów Żydów.
(źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego)