6.06., godz. 17.00
Wykład dr. Michała Zawiszy „My na kapitalistę robić nie będziemy – reformy w powojennej Polsce” poświęcony będzie przekształceniom własnościowym i społecznym dokonanym przez komunistów w Polsce po II wojnie światowej.
KŁOPOTY Z HISTORIĄ
22.06., godz. 17.00
Spotkanie z dr. Grzegorzem Majchrzakiem „Dezintegrować, neutralizować, niszczyć.… Gry operacyjne Służby Bezpieczeństwa wobec „Solidarności” w latach 1980–1989” dotyczyć będzie działań podejmowanych przez aparat bezpieczeństwa wobec Związku. Poruszone zostaną kwestie tajnych współpracowników, którzy stanowili dla SB główne narzędzie zdobywania informacji, a także różnych sposobów rozbijania i konfliktowania opozycji.
SEANS HISTORYCZNY
27.06., godz. 17.00
Projekcja filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko”, reż. T. Arciuch, M. Wojciechowski (49 min.)
Historia Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. Dziś przedwojennej mieszanki narodów już tam nie ma, za to pośród zieleni stoją ruiny kościoła, który był miejscem tragedii, jaka rozegrała się w Kisielinie 11 lipca 1943 r. Nacjonaliści ukraińscy wymordowali wówczas w murach świątyni część polskich mieszkańców Kisielina. Film jest także refleksją nad zagładą polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji, nad trudnym dziedzictwem tej zagłady.
Źródło: IPN