W tym roku filmy poświęcone będą m.in. kryzysowi uchodźczemu i walce z islamistami, putinowskiej Rosji i jej mieszkańcom oraz kolumbijskiej wojnie domowej. W programie nie braknie tematów społecznych: procedury in vitro widzianej oczami Polek i mieszkanek Afryki, pomocy społecznej w Holandii, polskich egzorcyzmów i egzorcystów, zaniedbanych nastolatków mieszkających na przedmieściach Dublina. Poznamy węgierskiego sołtysa, tworzącego lokalną dyktaturę, geja z Izraela, który wraca do kraju i konserwatywnej rodziny, a także dalsze losy dwóch więźniarek z Afganistanu, które po odbyciu kary wychodzą na wolność. Zajrzymy także do miejsc egzotycznych: malezyjskiego Borneo i odwiedzimy sprzeciwiających się chińskim rządom Tybetańczyków.
Festiwal Watch Docs to nie tylko same projekcje. Podczas licznych dyskusji z zaproszonymi gośćmi, widzowie będą mieli okazję m.in. porozmawiać o robiących coming out homoseksualistach oraz miejscu i roli współczesnych egzorcyzmów, dowiedzieć się, w jaki sposób sztuka może pomóc zwalczyć stereotypy, czy poznać niezależne inicjatywy i ludzi wspierających zagubionych w Europie uchodźców.
Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” organizuje już od 15 lat Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. W Kielcach za festiwal odpowiedzialne jest Muzeum Narodowe w Kielcach i Fundacja Alter Edu.
Program festiwalu: http://mnki.pl/uploads/webimg/aktualnosci/Watch_Docs_2017/watchdocs.pdf.
Źródło: MNKi