Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na placu Wolności w Kielcach. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych.
W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.
To pierwsza wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Kielcach, w których w 1816 roku z inicjatywy Stanisława Staszica, powstała pierwsza polska publiczna wyższa uczelnia techniczna – Szkoła Akademiczno-Górnicza.
Organizator - Grupa Energa przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu.