1. Między Wezuwiuszem a Heklą – Monika Żeromska i jej podróże
Podróże są po to, by zaspokajać ciekawość świata. Dlatego na zajęciach uczestnicy wybiorą się w podróż śladami Moniki Żeromskiej po najciekawszych zakątkach Europy. Odwiedzą Włochy, żeby poznać mit o powstaniu Rzymu, w Belgii dowiedzą się, dlaczego robią tam najlepszą czekoladę na świecie, we Francji zatrzymają się na chwilę w Paryżu przy wieży Eiffela. Wracając przez Islandię sprawdzą, czy woda z gejzerów zawsze jest gorąca. W Danii zobaczą, gdzie produkowane są najsłynniejsze klocki na świecie i że Kopenhaga, podobnie jak Warszawa, ma również swoją syrenkę.
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa kl. I-VI
2. Lata 20., lata 30. – dzieciństwo i młodość Moniki Żeromskiej na tle epoki
Koniec pierwszej wojny światowej stał się dla Polaków, dzięki odzyskaniu wolności po ponad 120 latach niewoli, początkiem nowej epoki. Radość z niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie tworzyły fascynującą atmosferę tamtych lat.
Na okres II RP przypada dzieciństwo i młodość Moniki Żeromskiej, która zabierze uczestników w podróż przez barwne lata dwudzieste i trzydzieste. Dzieci odwiedzą kawiarnię „Ziemiańską” - miejsce spotkań inteligencji warszawskiej tamtego okresu – poetów, literatów, artystów malarzy. Dowiedzą się jak młodzież spędzała wtedy wolny czas, jak i w jakich strojach bawiono się na zabawach i balach organizowanych przez ówczesną elitę. Uczestnicy spotkania popłyną w dziewiczy rejs polskim transatlantykiem „Batorym”.
Monika Żeromska przedstawi nam również swoich przyjaciół i znajomych z tamtych lat – Makuszyńskiego, Witkacego, Słonimskiego, Tuwima.
Grupa wiekowa: szkoła ponadgimnazjalna
Grupa może liczyć do 30 osób. Zajęcia trwają około 1 godziny.
Opłata za jedno spotkanie wynosi 5 zł od osoby.
Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: (41) 344 57 92
e-mailem: zeromski@mnki.pl
Źródło: MNKi