Okres rozbiorowy (1795-1918) to czas kształtowania się zorganizowanego ruchu turystycznego.
– Wraz z masowym charakterem wyjazdów pojawiła się konieczność zadbania o potrzeby bytowe podróżników. Coraz większą rolę zaczęła odgrywać kuchnia turysty, związana z możliwościami zaspokojenia głodu i pragnienia, rodzajem i dostępnością spożywanych produktów oraz warunkami, w jakich odbywała się konsumpcja. O sprawach tych będzie mowa na przykładzie regionu w widłach Wisły i Pilicy. Nie zabraknie też refleksji, co z tego wszystkiego wynika dla nas, współczesnych – zachęca do udziału dr Cezary Jastrzębski.
Spotkania z cyklu "Wiedza: otwarte!" przyjmują formułę otwartego dla wszystkich zainteresowanych uniwersytetu. Co miesiąc naukowcy, skupieni w Kieleckim Towarzystwie Naukowym, proponują zebranym tematy z najróżniejszych dziedzin.
– W ten sposób chcemy wrócić do tradycji wykładów otwartych, czyli spotkań, które będą okazją do refleksji i rozmowy. – mówi prof. Marzena Marczewska, prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.
Początek spotkania 20 kwietnia o godz. 17.30 w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Wstęp wolny.
Źródło: MNKi