Ideą przeglądu jest prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że mord katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-1938 „operacja polska” była, zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw zbrodni katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposoby, jakimi posługiwali się ich oprawcy, często przypominały ten z Katynia.
Wśród tegorocznych propozycji znajdą się trzy filmy: „The Officer’s Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza - wnuka oficera zamordowanego w Twerze, który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i sam ruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów poległych z rąk Sowietów. Widzowie zobaczą też najnowszą produkcję Arkadiusza Gołębiewskiego, stworzoną na specjalne zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polska szuka bohaterów”. Opowiada on o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce, a postacią wokół której toczy się narracja filmu jest Danuta Siedzikówna „Inka”. Wielką atrakcją przeglądu może okazać się film „Katyń – historia wciąż żywa” w reżyserii Michała Patera. Film pokaże całą złożoność historii o zbrodni katyńskiej i procesie jej zakłamywania przez lata.
Kielecki przegląd odbędzie się 20 kwietnia w kinie Fenomen w Wojewódzkim Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego. Wwstęp jest bezpłatny. W tym roku pokazy filmowe będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego o godz. 12.00 skierowanego głównie do młodzieży szkolnej oraz wieczornego otwartego o godz. 18.00.
The Officer's Wife, reż. Piotr Uzarowicz, USA 2010 r. (film z polskimi napisami).
Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata, reż. Michał Pater. Polska 2017 r.
Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2017 r.
Zgłoszenia grup szkolnych pod numerem telefonu: 696-826-381.