Władysław Żeleński Idylla na fortepian solo
Karol Szymanowski Mazurki op. 50 nr 1 i 2 na fortepian
Ignacy Zalewski Mazurki nr 1 i 2 na fortepian
Marcin Błażkiewicz Kwintet fortepianowy …duch łak, …duch pól
Zygmunt Nosowski Chanson moderne op. 24 na skrzypce z fortepianem
Ignacy Zalewski Kwintet fortepianowy
Program otwiera utwór Władysława Żeleńskiego, twórcy nader rzadko goszczącego w programach filharmonicznych, choć zalicza się go do najwybitniejszych kompozytorów polskich końca XIX wieku. Jego dorobek kompozytorski jest imponujący: m.in. napisał blisko 100 pieśni, 4 opery, z których najbardziej znana to Konrad Wallenrod, 19 kompozycji kameralnych i prawie 30 utworów na fortepian solo. Idylla to właśnie solowy utwór fortepianowy o charakterze pastoralnym – przebłysk – można powiedzieć, mającego nadejść stylu impresjonistycznego. Mazurki są jednym z najwybitniejszych osiągnięć twórczych Karola Szymanowskiego, w których żywioł mazowiecki łączy się z podhalańskim. Z kolei Mazurski Ignacego Zalewskiego – jak pisze w komentarzu do koncertu kompozytor-rezydent – nie mogły powstać w oderwaniu od tradycji Chopina i Szymanowskiego, jakkolwiek mazurkową spuściznę autor Symfonii koncertującej na perkusję i orkiestrę prześwietlił własną wrażliwością i doświadczeniami.
Marcin Błażewicz, kompozytor, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, animator życia muzycznego. W 2000 roku założył czasopismo Muzyka21. Wiele jego utworów powstało na zamówienie wybitnych osobistości muzycznych. Kwintet fortepianowy z 2004 r. o wiele mówiącym podtytule …duch łąk, …duch pól, dedykowany przyjaciołom, wykonywany był już szereg razy przez znanych artystów.
Zygmunta Noskowskiego kojarzy się głównie z jego poematem Step. Tymczasem jest to kompozytor o romantycznej duszy i prawie wszystkie jego dzieła są niezwykle śpiewne i melodyjne. Podczas koncertu wysłuchamy jednego z dwóch utworów na skrzypce i fortepian – Chansone moderne, od którego tytuł wziął dzisiejszy wieczór muzyczny.
Koncert zakończy Kwintet fortepianowym Ignacego Zalewskiego, powstały w 2011 roku podczas studiów kompozytora u Marcina Błażewicza. „Zależało mi, by ten kwintet oparty był na zrozumiałej dla słuchacza konstrukcji formalnej, zbudowanej na podstawie prostego motywu, od którego utwór się rozpoczyna” – wyznał autor komentarza do całego czwartkowego koncertu.
W koncercie udział weźmie jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia – Marek Bracha, a także ambitny zespól złożony z muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej – MAAK Group, który zdążył się już zapisać w pamięci słuchaczy jako świetnie przygotowany do występów i dbający o wysoki poziom wykonywanych utworów.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza 6 kwietnia o godzinie 18.30.
Źródło: FŚ