Środa, 22 stycznia 2025 - Dominiki, Mateusza, Wincentego

Święto Policji A A A

W 96. rocznicę powstania Policji zapraszamy na obchody jej święta. Z inicjatywy weteranów policji, m.in. Piotra Gąsiora, Krzysztofa Kisiała oraz Zdzisława Marka Szczekoty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się m.in pokazy historyczne Grupy Rekonstrukcyjnej Policji.
 
Program:
15:00 – powitanie
15:10 – pokazy „strzelającego roweru”
15:30 – pokaz historyczny rowerowo-policyjny - wystawa stacjonarna rowerów, patrole piesze i rowerowe, omówienie historii Policji Państwowej w latach 1918-1939, prezentacja umundurowania i wyposażenia, pokaz dynamiczny, krótka historia rowerów w policji i wojsku, pokaz „strzelającego roweru” i historia rowerów w wojsku i policji, pokaz interwencji patrolu policyjnego w rozpraszaniu nielegalnych zgromadzeń.
16:00 – uroczyste obchody święta 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
17:15 – pokaz „szermierki na bagnety, poprzedzony ogólnym wprowadzeniem do szermierki
18:00 – pokaz SEGWEY – jednoosobowych pojazdów dwukołowych dla Policji.
19:00 –zakończenie

Sobotnie pokazy będą miały charakter zabawy interaktywnej. Grupa rekonstrukcyjna III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu wystąpi w mundurach Policji Państwowej z okresu drugiej połowy lat trzydziestych. Na potrzeby pokazu użyte zostaną zabytkowe rowery „Łucznik” produkcji Państwowych Wytwórni Uzbrojenia - Fabryka Broni w Radomiu z kompletnym wyposażeniem rowerowym. Wszystkie rowery wyposażone są w bagażniki typu „wojskowego” i mają zamontowane uchwyty na karabiny oraz pełen montaż do przewożenia granatnika wraz z jego repliką oraz skrzynką rekwizytowa. Jest to jedyny w kraju „strzelający rower”. W przerwach zapraszamy na recital piosenek Krzysztofa KISa.
 

Historia Policji

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Artykuł 1 ustawy stanowi, że Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu powstania warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA). 
 

Źródło:
GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu
Komenda Główna Policji

 

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Niedoparki” – premiera spektaklu w Teatrze „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza na pierwszą w nowym roku...

Wernisaż wystawy "Kapitał Sztuki SUPLEMENT 2024"

24 stycznia (w piątek) o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie otwarta...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 387 689
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności