Dzieci spędzające wakacje w mieście zachęcamy do skorzystania z letniej oferty muzeum dla osób indywidualnych. Zgłoszeń na zajęcia dokonać można pod numerem telefonu: 41 265 36 51.
8 lipca/godz. 11:00 – warsztaty INDIAŃSKIE LATO – 8 zł/os.
Indianie czy czerwonoskórzy? Indiańskie imiona - w jaki sposób je nadawano? Gdzie mieszkali Indianie? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć edukacyjnych. W części warsztatowej nadamy sobie „indiańskie” imiona, pomalujemy „blade twarze” oraz wykonamy naszyjnik z indiańskimi symbolami.
15 lipca/godz. 11:00 – lekcja ZE SZLACHECKIEGO RODU - HISTORIA HERBU - 5 zł/os.
Czym jest oraz komu służył herb? Jakie są rodzaje herbów i jaka jest ich budowa? Na te pytania odpowiemy poprzez prezentację multimedialną, w przestrzeni muzealnej poszukamy przykładów herbów, a w części warsztatowej zaprojektujemy herb swojej rodziny.
22 lica/godz. 11:00 - warsztaty WCZASY POD GRUSZĄ - 8 zł/os.
Zabawy jak za dawnych lat - spróbujemy odtworzyć zabawy naszych rodziców. Może zagramy w „diabełka” lub w „klasy”? A może spróbujemy swoich sił w kapslowym „Wyścigu Pokoju” lub zmierzymy się w grze „państwa – miasta”? Po zabawach stworzymy wakacyjny obrazek na szkle.
29 lipca/godz. 11:00 - lekcja LEGENDY ŚWIĘTOKRZYSKIE - 5 zł/os.
Kim jest tajemniczy Pielgrzym? Czym jest madejowe łoże? Co czarownice robiły na sabatach? Jakie tajemnice skrywa zamek w Chęcinach i krzyżtoporskie lochy? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie podczas zajęć edukacyjnych w naszym muzeum. W części warsztatowej narysujemy motyw z najciekawszej według Was legendy.
19 sierpnia/godz. 11:00 - warsztaty GRECKIE WAKACJE NA OLIMPIE - 8 zł/os.
Puszka Pandory, Pięta Achillesa, Syzyfowe Prace, Koń trojański - co znaczą te pojęcia? Poznamy równiej najważniejszych na Olimpie - bogów i boginie. W części warsztatowej wykonamy „wieniec laurowy” oraz ozdobimy naczynie greckimi motywami.
26 sierpnia/godz. 11:00 - lekcja PORTRET JAŚNIE PANA - 5 zł/os.
Zajęcia prowadzone w oparciu o prezentowany na wystawie stałej poczet królów i książąt polskich wg. Bacciarellego. Poznamy insygnia władzy królewskiej oraz symbolikę kolorów. Na koniec staniemy się „nadwornymi malarzami” i wykonamy portret wybranego króla lub księcia.
Źródło: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim