Środa, 22 stycznia 2025 - Dominiki, Mateusza, Wincentego

Łyk Kultury A A A

Łyk Kultury to cykl jednodniowych pikników edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży, które zorganizowane zostaną w różnych miejscach Ostrowca Świętokrzyskiego w okresie wakacji. Podczas spotkań odbywać się będą, podobnie jak w roku ubiegłym, warsztaty: kuglarskie, czytelnicze, fotograficzne, warsztaty gier ulicznych i z historii sztuki.

Głównym elementem pikników będzie „czytelnia otwarta”, zawierająca dobre książki o sztuce, szeroko pojętej kulturze oraz o sposobach radzenia sobie z zagrożeniami współczesnego świata (w tym alkohol i narkotyki), kierowane do dzieci i młodzieży. Uczestnicy bezpłatnie będą mogli korzystać z czytelni przez pięć godzin trwania każdego z pikników. Czytelnicy znajdą dla siebie wygodne leżaki, by w komfortowych warunkach spędzić czas z książką.

Dodatkowo zorganizowanych zostanie sześć różnorodnych bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury ze Stowarzyszenia "Nie z tej Bajki", które rozbudzą kreatywność wśród dzieci i młodzieży. Tematyka warsztatów zaplanowana została tak, by każdy znalazł swoje pole ekspresji. Odbędą się warsztaty: czytelnicze, animacji, malarsko-plastyczne (architektura miasta Ostrowca Świetokrzyskiego widziana oczami dzieci), prawno-historyczne, gier ulicznych, taneczne.
Każdy piknik odbywać się będzie w godzinach od 14.00 do 19.00.

Miejsca i daty „Łyku Kultury”:
13 lipca w godz. 14.00-19.00 Park Fabryczny
14 lipca w godz. 14.00-19.00 park XXV-lecia PRL
15 lipca w godz. 14.00-19.00 rynek w Denkowie


Warsztaty:
- warsztaty czytelnicze – głównym zakresem zajęć w czytelni otwartej będzie głośne czytanie dzieciom książek.  Interesujące pozycje beletrystyki dziecięcej uświadomią uczestnikom warsztatów, że korzystanie z ciekawych publikacji może stać się przyjemnością i przygodą, stanowiącą alternatywę dla świata wirtualnego powodującego tak wiele uzależnień. Głośne czytanie przeplatane będzie warsztatami, podczas których  przekazywane będa informacje informacje z zakresu profilaktyki uzależnień organizując quizy czytania ze zrozumieniem, rebusy, zagadki, odgrywanie scenek sytuacyjnych.-
warsztaty prawno-historyczne  -  dzięki spotkaniom, słuchacze dowiedzą się, dlaczego prawo jest potrzebne w państwie. Skąd się biorą zakazy i nakazy i dlaczego należy unikać zagrożeń społecznych (w tym związanych z uzależnieniami) Kto po raz pierwszy próbował spisać normy prawne na ziemiach polskich?
- warsztaty animacji - „zakręcone”  warsztaty pobudzające wyobraźnię i kreatywność młodego człowieka. Warsztaty oparte są głównie na dwóch typach maszyn wykorzystujących ruch okrężny. Pierwsze z nich to maszyny do animacji poklatkowej (zoetrope i praxinoscope). Dzieci poznają podstawowe złudzenie optyczne, dowiadują się, jak w prosty sposób wprowadzić postać w ruch, bez użycia komputera. Druga to maszyna kleksograficzna, dzięki której dzieci namalują swoje niepowtarzalne abstrakcyjne dzieło sztuki (maszyna wykorzystuje ruch odśrodkowy). Każde dziecko uczestniczące w warsztatach będzie mogło stworzyć własny obraz. 
- warsztaty plastyczne - tematem warsztatów będzie architektura Ostrowca widziana oczami dzieci - pomysł na bezpieczną przestrzeń. Celem projektu będzie zwrócenie uwagi na wszelkie elementy składające się na krajobraz miejski. Zadaniem dzieci będzie zbudowanie miasta, w postaci przestrzennych makiet, plansz i planów, które zostaną połączone w jedną całość. Ostateczny rezultat warsztatów to trójwymiarowa makieta Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawiająca przyjazne miejsca, w których dzieci będą spędzały czas aktywnie, w sposób twórczy i bezpieczny.
- warsztaty gier ulicznych - przypomnienie integracyjnych gier ulicznych niezwykle popularnych w przeszłości. Wśród proponowanych gier będą m.in. podchody, „kwadraty”, gra w kapsle zwana „wyścigiem pokoju”, skakanie „w gumę”, gra w „króla skoczków”, gra w „dwa ognie”, skakanie na skakance. Alternatywą zabaw ruchowych są także przewidziane zajęcia z robienia „widoczków” w ziemi rozwijające kreatywność i uczące rozróżniania gatunków roślin. Warsztaty mają uczyć dzieci różnorodnych, zapomnianych dziś, form zabaw. Warsztaty gier ulicznych zaoferują uczestnikom inne niż komputer i gry multimedialne formy spędzania czasu wolnego.
- warsztaty taneczne – głównym elementem warsztatów będzie zumba. Jest to forma ruchu inspirowana latynoskimi rytmami. Układy prezentowane przez animatorkę będą proste, zaprojektowane dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych i kondycyjnych.  Energetyczna muzyka stworzy przyjazną atmosferę i zachęci dzieci i młodzież do zabawy.

Żródło: Stowarzyszenia "Nie z tej Bajki"

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Niedoparki” – premiera spektaklu w Teatrze „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza na pierwszą w nowym roku...

Wernisaż wystawy "Kapitał Sztuki SUPLEMENT 2024"

24 stycznia (w piątek) o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie otwarta...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 378 146
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności