Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 5 lipca:
- godz. 12.00 przy grobie ofiar pogromu na Cmentarzu Żydowskim na Pakoszu (wejście od alei Na Stadion) modlitwy Żydów i chrześcijan
- godz. 14.00 przy kamienicy Planty 7/9 - przypomnienie przebiegu wydarzeń z 4 lipca 1946 roku i nazwisk ofiar, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
We wnętrzach kamienicy, w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, dalsza część uroczystości:
- wręczone zostaną wyróżnienia Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Femina Bona i Vir Bonus - w uznaniu wyjątkowości postaci i dzieła życia laureatów
- koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Wydarzenia towarzyszące
1 lipca (środa)
- godz. 18.00 - projekcja filmu pt. „Wieczorem patrzą na księżyc” z udziałem jego autorów: Joanny Helander i Bo Persona. Dokument ten porusza tematykę współczesnego terroryzmu i antysemityzmu. Filmowany w sześciu krajach, skupia się na przeżyciach ofiar, łącząc je z opiniami światowych ekspertów w tej dziedzinie. W rezultacie film wykracza poza stereotypową percepcję terroryzmu. Po niedawnych wydarzeniach w Paryżu tematy podjęte w tym filmie są aktualne jak nigdy.
Joanna Helander - urodziła się w Polsce w rodzinie polsko-niemiecko-żydowskiej. Studiowała na uniwersytecie w Krakowie, ale jej studia zostały przerwane w 1968 r., kiedy została uwięziona za protest przeciwko inwazji na Czechosłowację. W 1971 r. wyemigrowała do Szwecji, gdzie jest cenioną fotografką i reżyserką filmów dokumentalnych. Bo Persson to reżyser filmowy i teatralny. Od wczesnych lat 70. wielokrotnie podróżował po Środkowej Europie. Jego artystyczne działania często dotyczą konfliktu pomiędzy obywatelem a państwem, pomiędzy pamięcią a zapomnieniem w społeczeństwach dotkniętych totalitarnym reżimem.
2 lipca (czwartek)
- godz. 18.00 – „Jak pamiętać o pogromie w Kielcach? Kształty i formy pamięci” - dyskusja z udziałem prof. Stanisława Meduckiego, Bohdana Gumowskiego, Jerzego Daniela i Bogdana Białka
- godz. 20.00 - projekcja filmu „Kielce - miasto pamięci" oraz reportaży filmowych dokumentujących Marsze Pamięci i Modlitwy, organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
3 lipca (piątek)
- godz. 18.00 - otwarcie wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady" w muzeum na kółkach (ul. Piotrkowska, obok pomnika White Wash II)
- godz. 19.00 - projekcje filmów Andrzeja Miłosza - „Pogrom. Kielce. 4 lipca 1946" i „Henio"
4 lipca (sobota)
- godz. 16.00 - kielecka premiera filmu „Amnezja". Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Jerzym Śladkowskim i Piotrem Piwowarczykiem, współautorem i bohaterem filmu.
Od 3 do 5 lipca w godzinach od 12.00 do 20.00 zapraszamy do Muzeum na Kółkach przy ul. Piotrkowskiej, nieopodal pomnika poświęconego ofiarom pogromu. Jest to mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, której celem jest przypomnienie o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat.
W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 prezentowana jest wystawa fotografii Żydów polskich Fundacji Szalom pt. „I ciągle widzę ich twarze".
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego