W sobotę w leśniczówce w Dąbrowie Dolnej zobaczymy „Dzieci dzwonią” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego. Film odpowiada na pytanie, kto i po co dzwoni do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Początek o godz. 17.00. Pokazowi będą towarzyszyły koncert Kapeli Żempoł (godz. 18.00) i spektakl grupy teatralnej TEĎ NÁDECH A LEŤ z Pragi (godz. 19.00). „KÁBUL, BAGDÁD, AR RAQQUAH, MAARRAN…” w reżyserii Davida Zelinki, to teatralna mozaika złożona z fragmentów życia tych, których losy napisała wojna. Poza granicami znajomego, bezpiecznego i stałego świata, na turecko-syryjskim pograniczu, żyją setki tysięcy uchodźców – każdy z nich, to człowiek ze swoimi wspomnieniami, marzeniami, opowieściami i „opowieściami w opowieściach” – o krewnych, przyjaciołach, „bezimiennych”, którzy pomogli im, skrzywdzili ich albo wykorzystali. Wieczór zakończy dyskusja „Prawa człowieka okiem artysty” prowadzona przez Piotra Pardelę, prezesa Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Wsi ODNOWICA (godz. 20.00) i koncert zespołu Mistrz Astek (godz. 21.00).
W niedzielę w kościele NMP w Bodzentynie, przy ul. Kościelnej 3 o godz. 11.00 zobaczymy dwa dokumenty - „Rodzinę państwa Kładko” w reżyserii Carlos Spottorno o Helenie i Monice Kładko, które zmagają się ze stwardzeniem rozsianym oraz „Teatr potrzebny” w reżyserii Piotra Pardeli o wykluczeniu wykluczonych, o potrzebie niepotrzebnych, teatrze i DPS-ie. Wieczorem zaś w Zagnańsku będzie można obejrzeć film „Alepo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego o życiu w oblężonym mieście z punktu widzenia zwykłych ludzi. Początek o godz. 17.00. O godz. 19.00 ze spektaklem „KÁBUL, BAGDÁD, AR RAQQUAH, MAARRAN…” raz jeszcze wystąpi TEĎ NÁDECH A LEŤ.
We wtorek o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie pokazany zostanie film „Był bunt” Małgorzaty Kozery o proteście w polskich więzieniach z 1989 roku, a po nim młodzież spotka się z Przemysławem Kazimirskim, przedstawicielem rzecznika praw obywatelskich.
Kolejna sobota (23 maja) to projekcje filmów: „Urzędnicy” w reżyserii Jane McAllister o „odświętnej” codzienności urzędników stanu cywilnego w Szkocji (godz. 19.00) oraz „Dzieci dzwonią” (godz. 19.30). O godz. 20.00 na spotkanie przy ognisku zaprasza Stanisława Majcherczyk z masłowskiego Klubu Seniora, która powspomina, jak się kiedyś żyło na wsi. Wieczór zakończy pokaz filmu „Rodzeństwo jest na zawsze” w reżyserii Frode Fimlanda o starszym rodzeństwie od dzieciństwa żyjącym na rodzinnej farmie (godz. 20.30). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
13. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest przez Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi ODNOWICA i Fundację ALTER EDU.
Szczegółowy program znajduje sie na stronie: http://www.watchdocs.pl/2015/a/kielce-festiwal_objazdowy-12-pl.html
Źródło: MNKi