Ma 160 cm wzrostu, jest krępej budowy ciała, charakteryzuje go bujna czupryna i zamiłowanie do polowań. To neandertalczyk, którego internauci nazwali Januszem.
Konkurs na imię dla człowieka pierwotnego został ogłoszony przez dyrekcję, znajdującego się obok Jaskini Raj - Centrum Neandertalczyka. W plebiscycie udział mogły wziąć szkoły podstawowe i gimnazja z województwa świętokrzyskiego. Imię zgłosiła klasa Ic z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach, a w głosowaniu poprało je blisko 500 internautów.
Odpowiednio dobrane imię nadaje charakteru osobie, która je nosi, wyróżnia ją i sprawia, że przestaje byś anonimowa – mówi Adam Górski z Pierwszego Centrum Neandertalczyka - Dzięki badaniom naukowym wiedza o naszych przodkach jest coraz większa, ale z pewnością nigdy nie dowiemy się, jak ich nazywano. Dlatego postanowiliśmy nadać imię neandertalczykowi, reprezentującemu nasze Centrum, a o opinię poprosiliśmy uczniów.
Zwycięska klasa w uzasadnieniu napisała, że inspiracją było słowo „ja” – (JA sam to zrobiłem; to JA tego dokonałem) oraz litery – nusz, które kojarzą się ze słowem „nóż”. Ponadto zainspirowali się księgą imion, w której przeczytali, że osoba nosząca imię „Janusz” ma ogromne możliwości rozwoju intelektualnego, dużą wiedzę i kulturę osobistą, a także ceni sobie niezależność. Janusza pociągają zmiany, nowości i nieustanny postęp. Sam chciałby przyczynić się do przemian, być siłą napędową nowych idei, dzięki którym świat idzie naprzód. Wybierając to imię, pragnęli zderzyć świat praprzodków ze współczesnością i pokazać, że historia i teraźniejszość przeplatają się i wiążą ze sobą, a dzieje, nawet te bardzo odległe są nam bliskie.
Uczniowie już wkrótce będą mogli odwiedzić Janusza, gdyż nagrodą w konkursie jest zwiedzanie Centrum Neandertalczyka oraz udział w grze terenowej zakończonej ogniskiem.