Filip Bajon zaproponował bowiem nowy sposób opowiadania o dramatach najnowszej historii. Doniosłe i tragiczne dzieje poznańskiego powstania ukazał w sposób, jak sam mówił, „antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy”. Tego nie było w żadnej innej produkcji z rodzimego kanonu. Gdy w Poznaniu wybuchły rozruchy, Filip Bajon miał dziewięć lat. Jego pamięć stanowi jedyną kanwę scenariusza. Wpłynęła też na wybór czarno-białej taśmy, na której nakręcono film. Głównymi bohaterami „Poznania 56” są dwaj chłopcy w wieku 10 - 12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój wydarzeń. Dzieci w tym wieku mają naturalną skłonność „pchania się tam, gdzie dzieje się coś ciekawego”. Posiadają jednak także instynkt samozachowawczy. Dlatego kamera ukazuje rozruchy uliczne z głębi ciemnych bram, poprzez sztachety płotów, zagracone podwórka.
Film zobaczymy w kinie Fenomen w ramach Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych. Zapraszamy 25 czerwca o godz. 18:00.
„Poznań 56” (reż. Filip Bajon, (historyczny / obyczajowy, Polska, 1996, 106 min.; wyst.: Michał Żebrowski, Arkadiusz Walkowiak, Mateusz Hornung).