W tym roku motywem przewodnim jest sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych, zawodowych.
Główna idea projektu polega na stwarzaniu możliwości uczestnictwa jak największej liczy odbiorców, w tym szczególnie uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych, w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest różnorodność form: konkursy, zabawy, turnieje, slamy, spotkania z autorytetami, warsztaty, wystawy, spektakle, wykłady, recitale i koncerty, prezentacje pasji i talentów. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej" i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji.
W ramach XXIII Tygodnia Kultury Języka teatr „Kubuś” zaprasza na:
- spektakle dla dzieci promujące kulturę języka polskiego:
* „Nieznośne Słoniątko” - 10 i 11 marca o godz. 9.00 i 11.00
* „Smakołyki ciotki Klotki” - 12 i 13 marca o godz. 9.00 i 11.00
* „Misiaczek” - 14 marca o godz. 15.00 i 17.00
- bezpłatne warsztaty dykcyjne „Aby język giętki…”, które dla naszych widzów poprowadzi Agata Sobota – aktorka teatru „Kubuś”:
* 10 marca po spektaklu o godz. 11.00
* 12 marca po spektaklu o godz. 11.00
* 13 marca po spektaklu o godz. 9.00 i 11.00
Tekst:
Jolanta Świstak
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach