North Cape (Pszczyna)
Podczas tegorocznej edycji SzantySkaru świętować będą dwudziestolecie swojej działalności. Są kwintetem, który podczas swoich występów wykonuje repertuar wyłącznie a capella. Na przełomie 1998 i 1999 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę „Szanty i pieśni morza a cappella”. W 2002 roku ukazała się druga płyta z gościnnym udziałem brytyjskiego shantymana Iana Woodsa p.t. „Pieśni spod żagli”, zawierająca szanty i pieśni morza z różnych części świata. Zespół na pewien czas zespół zawiesił działalność, by jesienią 2010 roku reaktywować się w odświeżonym składzie. Krótko po reaktywacji wydana została płyta: „A cappella dookoła świata”, której premiera miała miejsce w marcu 2013 na łódzkim „Kubryku”.
Perły i Łotry (Tychy)
Sekstet wokalno-instrumentalny, który istnieje blisko ćwierć wieku, stał się z czasem jedną z czołowych grup w kraju wykonujących pieśni morza. Posiada bogaty repertuar wypełniony tradycyjnymi utworami z Anglii, Francji i innych stron świata. Pod egidą zespołu odbywają się dwa festiwale uznawane za jedne z największych w Polsce (Port Pieśni Pracy i Charzykowy). Prócz częstej obecności na krajowych festiwalach zespół wielokrotnie pojawiał się za granicą, w takich krajach jak: Holandia, Niemcy, Francja, USA, Norwegia czy Irlandia. Burzliwe losy zespołu spowodowały, że występowali oni pod kilkoma nazwami mając w dorobku następujące wydawnictwa:
Old Marinners (Skarżysko)
Zespół nierozerwalnie związany ze skarżyskim SzantySkarem, którego od początku są pomysłodawcami, inicjatorami i gospodarzami. Grupa wokalno-instrumentalna została założona w 2008 roku. Obecnie skład tworzy pięciu muzyków ze Skarżyska i Suchedniowa. Swój repertuar opierają na kompozycjach autorskich, a także własnych interpretacjach utworów tradycyjnych. Do 2014 roku, startując w konkursach i plebiscytach muzycznych, zajmowali czołowe lokaty gromadząc pokaźną kolekcję nagród i wyróżnień.