Zasada równouprawnienia kobiet i mężczyzn zagwarantowana jest we wszystkich podstawowych, międzynarodowych dokumentach praw człowieka, podpisanych i ratyfikowanych przez Polskę - w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ONZ Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Europejskiej Karcie Socjalnej. Czy zasada ta jest jednak przestrzegana?
Udział kobiet w podejmowaniu decyzji ekonomiczno - gospodarczych na wyższych szczeblach zarządzania jest nadal niska, nawet w krajach rozwiniętych, mimo że kobiety w wielu częściach świata mają coraz lepsze wykształcenie. Udział kobiet na stanowiskach związanych ze sprawowaniem władzy wzrasta, ale wciąż w większości przypadków nie osiąga progu 30%. Niewiele ponad jedną trzecią składu Parlamentu Europejskiego stanowią kobiety, co stawia go na czele instytucji publicznych w Unii Europejskiej pod względem udziału kobiet w sprawowaniu władzy.
Nierówności między mężczyznami i kobietami gwałtownie maleją, głównie w zakresie zdrowia i edukacji, ale na pełną równość na planie zawodowym trzeba czekać do 2095 roku - wynika z opublikowanego w Genewie raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Polska zajęła w nim 57. miejsce na 142 kraje.
Jak obserwujemy na polskiej arenie politycznej z każdym rokiem poprawia się sytuacja udziału kobiet w życiu politycznym. W porównaniu z wcześniejszymi latami, obecnie reprezentacja kobiet w parlamentach jest najwyższa, ale i tak jest to niewielki procent. Kobiety w Polsce zajmują 32 % miejsc w parlamencie, a wyższe stanowiska zajmuje 38 kobiet na 62 mężczyzn. Również w ciągu ostatnich dziesięciu lat w wielu krajach wzrósł udział kobiet na stanowiskach niższego i średniego szczebla w branży mediów. Badania opublikowane przez Międzynarodową Federację Dziennikarzy wskazują, że co trzeci dziennikarz jest kobietą. Chociaż, jak wynika z badań, coraz więcej kobiet kończy uczelnie wyższe, często z lepszymi wynikami niż mężczyźni, to jednak nie znajdują one zatrudnienia w środowisku akademickim. Kobiety zdecydowanie rzadziej obejmują wyższych stanowiska na uczelniach, łącznie ze stanowiskiem rektora. Kobiety tymczasem wywierają na grupę – dowolną grupę – pozytywny wpływ. Badania dowodzą, że niezależnie od funkcji, jakie pełnią, podwyższają skuteczność i wydajność pracy
. A im ich w grupie więcej, tym lepsze efekty.
W Unii Europejskiej w gronie menedżerów i wyższych urzędników kobiety stanowią nieco ponad 1/3. Co ciekawe, państwem o największym udziale kobiet w ogólnej liczbie osób piastujących stanowiska kierownicze jest Łotwa, która jest jedynym państwem Unii Europejskiej, gdzie panie stanowią przewagę wśród osób na takich stanowiskach (ponad 54%). Polska lokuje się na dziewiątej lokacie wśród państw unijnych. Polki zarabiają jedynie 53 proc. tego, co Polacy na tym samym stanowisku.