Franciszek Liszt urodził się w 1811 roku na pograniczu austriacko-węgierskim. Dziewięć lat później przeprowadza się do w Wiednia i od tej pory – można by powiedzieć – jego domem staje się Europa. Pomieszkuje we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech…Prawdopodobnie dlatego w twórczości przyszłego księdza (a tak! – to mało znany wątek z biografii artysty) mało znajdziemy utworów sławiących kraj jego pochodzenia. Do tych nielicznych dzieł należy cykl 19 Rapsodii. W Filharmonii zaprezentujemy słynną II Rapsodię cis-moll w instrumentacji Karla Müllera Berghausa, kompozycję w której muzyka Madziarów miesza się z muzyką cygańską.
Max Bruch, choć narodowy socjalizm w Niemczech przysporzył mu wielu kłopotów, tam tworzył i mieszkał do końca. Bardzo rzadko wyruszał dalej, niż była jego mała Heimat. Mimo to stworzył Fantazję szkocką, lecz w Szkocji nigdy nie był. Ale najciekawsze (i najbardziej zdumiewające) dla współczesnych słuchaczy jest to, że utwór bardziej kojarzy się ze ścieżkami dźwiękowymi do westernów, aniżeli z krajem męskich spódnic i whisky.
Bedrzich Smetana – jeden z najważniejszych twórców czeskiej muzyki narodowej – w poemacie symfonicznym Z czeskich łąk i gajów pochodzącym z cyklu Moja Ojczyzna opiewał uroki czeskiego krajobrazu. Ale tę czwartą część cyklu bez żadnej przesady można również określić jako hymn do natury.
Najmłodszy z czwórki wybranych na piątkowy wieczór kompozytorów to Mikołaj Rimski-Korsakow. Istnieją pewne poszlaki, że w czasie służby na kliperze Ałmaz mógł zawinąć do któregoś z portów Półwyspu Iberyjskiego wiadomo, ale czy na pewno był w Hiszpanii?... Najważniejsze, że napisał Capriccio hiszpańskie, które „powinno olśniewać blaskiem kolorytu orkiestrowego, i, jak mi się wydaje, nie pomyliłem się”.
Piotr Tarcholik urodził się w Jarosławiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc.Ewy Szubra- Jargoń; później uczeń prof. Grigorija Żyslina i prof. Wiesława Kwaśnego. Laureat konkursu Jeunesse Musicales w Weikersheim w 1992 r. oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Współzałożyciel i lider zespołu Kameralistów Krakowskich (obecnie „Sinfonietta Cracovia”), gościnny koncertmistrz Radiowej orkiestry Symfonicznej w Krakowie. Koncertował w wielu krajach Europy, USA oraz Japonii. W latach 1998- 2004 był II koncertmistrzem orkiestry „Sinfonia Varsovia”. W sezonie 2002-03 prowadził jako lider Polską Orkiestrę Kameralną na festiwalach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji. Od września 2004 pracuje jako pierwszy koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Piotr Tarcholik prowadzi również klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Beskidzkich Warsztatach Skrzypcowych w Rycerce Górnej, Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu oraz Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncert odbędzie się 13 marca o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ