Zima na wsi to czas zasłużonego wypoczynku - ziemi, przygotowującej się do nowego roku wegetacyjnego i ludzi - strudzonych pracą na roli. Przypadające na ten czas Boże Narodzenie zgodnie z tradycją chrześcijańską to czas powszechnej radości. Odnaleźć ją można także podczas karnawału, czyli wiejskich zapustów, kiedy na wsi pojawiali się kolędnicy (kolędziorze, przebierańce). Były to grupy kilku, a nawet kilkunastoosobowe, kolędujące z gwiazdą, szopką o ruchomych figurkach lub przebrane za Herodów. Zwykle towarzyszył im turoń, koza lub kobyłka, prastare symbole płodności. Podczas widowisk treści religijne przeplatały się z zachowaniami magicznymi, których celem było sprowadzenie pomyślności w nadchodzącym roku gospodarskim. Obie tradycje, chrześcijańską i agrarną, jak również klimat dawnej wsi kieleckiej można odnaleźć na obrazach i rzeźbach artystów ludowych: m. in. Eugeniusza Brożka, Marianny Wiśnios, Tadeusza Żaka (malarstwo) oraz Józefa Piłata, Tadeusza Żaka i Mariana Brzezińskiego (rzeźba).
Wystawa będzie prezentowana od 9 grudnia 2014 do 15 lutego 2015 roku w Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Kuratorem ekspozycji jest Janina Skotnicka, kierownik Działu Sztuki Ludowej MNKi.
W ramach planowanej wystawy zapraszamy na konferencje organizowane z metodykiem nauczania Mirosławem Piątkowskim z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Konferencja kierowana jest do nauczycieli w przedszkolach i kl. I-III w dniach 2 i 4 grudnia 2014 roku.
Źródło: MNKi