„Textus” to połączenie francuskich słów „tkanina” i „tekst”. Sylvia Kaptur-Ginz z materiałów i słów tka swoją opowieść, za każdym razem odwołując się do ludzkiej wyjątkowości, jej zróżnicowania i jednorodności, siły i kruchości. Artystka przechodzi nieustannie od własnej historii do historii świata.
Na ekspozycji zobaczymy m.in. instalację „Szwaczkę” - sukienkę, która jest hołdem dla ukochanej babci artystki Chumy Libfeld, urodzonej w 1907 roku w Brzezinach koło Łodzi. Wyszywana suknia, łączy słowa związane z krawiectwem – w jidysz, po polsku i francusku – z przedmiotami – nićmi, szpulkami. Nici łączą, a słowa typu „łatać”, „fastrygować”, „zszyć” oznaczają również „zabliźniać”, „uśmierzać”, „koić”. W Kielcach Sylvia Kaptur-Ginz zaprezentuje też instalację „Szept ciszy”, na którą składa się siedem tałesów. Na pierwszym wyszyta jest mapa świata, rodzaj manifestu: „żeby już nikt na świecie nie był prześladowany z jakiegokolwiek powodu” – jak stwierdza artystka. Tałesy są połatane, zacerowane, co stanowi ślad życia. Zobaczymy wreszcie dzieło pt. „Inny” – krzesło, na którym każdy może usiąść przed lustrem, oglądając swoje odbicie z drutem kolczastym w tle.
Wernisaż wystawy odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Muzeum Dialogu Kultur. Ekspozycja organizowana jest we współpracy z Muzeum Regionalnym w Brzezinach i będzie czynna do 25 stycznia 2015 r.
Źródło:
Muzeum Narodowe w Kielcach