Victor Herbert to kompozytor, wiolonczelista, dyrygent przełomu XIX i XX wieku, najbardziej znany ze skomponowania wielu popularnych operetek wystawianych na Broadwayu. Jego dzieła wiolonczelowe odeszły niemal w zapomnienie, jednak II Koncert e-moll op. 30, w którym uwidaczniają się wpływy F. Liszta, stanowi wyjątek. Po premierze w 1894 r. utwór został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, a dla Antonina Dworzaka, który również słuchał pierwszego wykonania, stał się inspiracją do napisania słynnego Koncertu wiolonczelowego h-moll. Dziś koncert Herberta mają w repertuarze największe gwiazdy światowej wiolinistyki, takie jak np. Yo-Yo Ma czy Julian Lloyd Webber. My poznamy dzieło Herberta w wykonaniu Jeremy’ego Findlay’a, znakomitego artysty, którego ostatni raz gościliśmy dokładnie 3 lata temu – wówczas zachwycił nas interpretacją Koncertu wiolonczelowego Szostakowicza.
Chociaż na końcu rękopisu partytury I Symfonii Franciszka Schuberta widnieją słowa „Finis et fine”, nie jest to bynajmniej ostatnie tego gatunku dzieło kompozytora. Ten młodzieńczy utwór o czteroczęściowej budowie, powstały w 1813 roku na zakończenie pobytu w cesarsko-królewskim konwikcie w Wiedniu, wyróżnia się klasyczną stylistyką spod znaku Symfonii Praskiej W. A. Mozarta.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Ewa Strusińska, która w 2006 podbiła Wielką Brytanię – była pierwszą w historii tego kraju kobietą przyjętą na posadę dyrygenta-asystenta w Hallé Orchestra. Od tamtej pory artystka odwiedza Polskę gościnnie.
JEREMY FINDLAY
Urodził się w rodzinie muzyków. Lekcje gry na wiolonczeli rozpoczynał u swojego ojca Williama Findlay’a. Następnie był stypendystą The Royal Conservatory of Music w Toronto. Studia kontynuował u Daniela Domba w The University of Toronto, które ukończył w 1992 roku. Canada Council i Ontario Arts Council przyznały mu stypendium, które umożliwiło dalszą naukę u Josefa Chuchro w The Academy of Performing Arts w Pradze i później u Christopha Richtera w Niemczech. Artysta studiował muzykę kameralną w The European Mozart Academy pod kierunkiem Sándora Végha. Brał udział w kursach mistrzowskich Stevena Isserlisa, Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma. Występował w wielu prestiżowych miejscach, takich jak:: Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum Hall w Pradze, w warszawskiej Filharmonii, Izumi Hall w Osace, St. Lawrence Center w Toronto, Coliseo w Buenos Aires oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku. Od spotkania w Pradze w 1994 datuje się współpraca Findlay’a z pianistką Eleną Braslavsky. W ich repertuarze, oprócz utworów klasycznych na wiolonczelę i fortepian, znajdują się także kompozycje z muzyki współczesnej. Braslavsky i Findley tworzą dynamiczny duet, który występował w Ameryce Północnej i Południowej, w Europie, Hong Kongu, Japonii, na Tajwanie, w Korei i Australii. W Salzburgu mieści się ich dom, w którym mieszkają razem z córką Alyssią.
EWA STRUSIŃSKA
Polska dyrygentka symfoniczno-operowa, finalistka i laureatka II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu, pierwsza dyrygent i kierownik muzyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej. W latach 2008-2010 dyrygent asystent Hallé Orchestra w Manchesterze. Pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii piastująca takie stanowisko. Urodzona w Stalowej Woli artystka ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. W tym samym roku wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, a wkrótce potem na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze – instytucji, z którą nieprzerwanie współpracuje od 2006. Od tego czasu mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2008 objęła posadę dyrygenta asystenta Hallé Orchestra. W swojej międzynarodowej karierze pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, jak: Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, The Hallé Orchestra, Bamberger Symphoniker, Hofer Symphoniker, Sinfonietta Baden, Uppsala Chamber Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Gävle Symfoniorkester, Norrlands Opera Symphony Orchestra, Slovak Sinfonietta; a także w Polsce (m.in. Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, NOSPR-u, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej). W 2008 została wybrana przez London Symphony Orchestra jako jedna z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Valerego Gergieva, a w 2010 współpracowała z Royal Ballet w Covent Garden. W repertuarze posiada wiele dzieł operowych, które wykonywała m.in. na Buxton Opera Festival, w Royal Northern College of Music oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym do ub.r. współpracowała jako dyrygent asystent Opery Narodowej oraz Polskiego Baletu Narodowego. W uznaniu dorobku zawodowego artystka otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli.
Na koncert "Dzieła mistrzów" zaprasza Filharmonia Świętokrzyska 21 lutego o godzinie 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska