Uczestnicy sobotniego spotkania będą mogli zwiedzić ekspozycję, która jest poświęcona szeroko pojętej wytwórczości ceramicznej regionu. Oprócz tego, zmierzą się z kołem garncarskim podczas warsztatów, prowadzonych przez Wiesława Rokitę, artystę ludowego i mistrza garncarskiego zajmującego się wyrobem tradycyjnej ceramiki dekoracyjnej i użytkowej.
Wiesław Rokita pochodzi z Rędocina i należy do rodziny o długich tradycjach garncarskich – jest synem Henryka Rokity, nestora ośrodka garncarskiego w tym regionie. Z wykształcenia jest mechanikiem i kierowcą, ale wybrał rzemiosło garncarskie, do którego przysposobił go ojciec. Już w wieku 19 lat został przyjęty do spółdzielni „Chałupnik” w Iłży. Warto dodać, że wyroby garncarzy z Rędocina znane są w całym kraju i w Europie.
Warsztaty odbędą się 4 stycznia w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Zapisy trwają do piątku, 3 stycznia, pod numerami telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl. Koszt wynosi 15 zł od osoby.
Na wystawie „Ceramika ludowa i szlachetna z Ostrowca i okolic” wyeksponowanych zostało blisko 300 obiektów, reprezentujących zarówno ceramikę szlachetną, jak i rzemieślnicze garncarstwo ludowe. Są to głównie naczynia i figurki, ale też XIX-wieczne ceramiczne fajki i gipsowe formy oraz przykłady garncarstwa pradziejowego. Przestrzeń uzupełniają zdjęcia Aleksandra Salija z cyklu „Ostrowieccy garncarze. Rodzina Górczyńskich” oraz fotografie przedstawiające garncarzy z Ostrowca i okolic wykonane przez Stanisława Sudnika. Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Regionalnego w Iłży oraz kolekcji prywatnych. Wystawę można zwiedzać do 12 stycznia.
Źródło: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim