Dożynki wojewódzkie rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego, który uformuje się przed wejściem do parku Etnograficznego w Tokarni. O godzinie 10.45 wyruszy on pod przewodnictwem Orkiestry Dętej gminy Daleszyce do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w sektorze małomiasteczkowym. Tam o godzinie 11 odprawiona będzie uroczysta msza święta z poświęceniem wieńców dożynkowych ze wszystkich powiatów województwa, które zostały nagrodzone w konkursach powiatowych na najpiękniejszy wieniec.
O godzinie 12.30, na scenie w sektorze małomiasteczkowym, rozpocznie się obrzęd dożynkowy w oprawie Orkiestry Dętej z Daleszyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie. Zespołu ludowe ośpiewają wszystkie wieńce dożynkowe z terenu województwa świętokrzyskiego, a najpiękniejszy z nich, który wygra konkurs, reprezentować będzie nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w niedzielę, 14 września.
O godzinie 15.25 rozpocznie się koncert muzyki ludowej. Przed publicznością wystąpią Zespół Złoty Kłos, Zespół Domaszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno, Kapela Macieja Ulewińskiego oraz Kapela Działoszacy. Impreza zakończy się o godzinie 18.
Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi. W Tokarni pojawi się w sumie ponad 200 wystawców.
Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich zostali Bogumiła Wychowaniec z miejscowości Hucisko w gminie Strawczyn i Andrzej Lasak ze Szczerbakowa w gminie Wiślica. Są to wyróżniający się rolnicy z terenu powiatu kieleckiego, którzy zostali wskazani przez Zarząd Powiatu Kieleckiego oraz Świętokrzyską Izbę Rolniczą.
Wstęp na dożynki jest bezpłatny. W tym dniu wnętrza obiektów znajdujących się na terenie skansenu będą zamknięte.
Organizatorami wojewódzkiego świata plonów w tym roku są Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, starosta kielecki Tomasz Pleban, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny Robert Jaworski, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosław Fucia oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej