Czwartek, 27 kwietnia 2017 - Sergiusza, Teofila, Zyty

Wojna, która zmieniła Rondo A A A

Środa, 15 lutego 2017 Autor: Edyta Ruszkowska
W Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" 18 lutego odbędzie się kolejna premiera dla dzieci. Spektakl „Wojna, która zmieniła Rondo” powstał na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa dwójki ukraińskich artystów - Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Za jej sceniczną adaptację odpowiada Amadeusz Nosal, a reżyserię - Judyta Berłowska.

Rondo to spokojne miasteczko, w którym rozbrzmiewa śpiew kwitnących kwiatów, a przyjaźni mieszkańcy z uśmiechem witają nadejście kolejnego dnia. Życie toczy się tutaj w niemal muzycznym rytmie, od wschodu do zachodu słońca, a czas płynie powoli, zataczając swoje codzienne pętle. Wszystko to przerywa pojawienie się nieproszonego gościa - Wojny, która zaprowadza w miasteczku nowe porządki i odbiera jego mieszkańcom ich codzienność oraz poczucie bezpieczeństwa. Wojna przemocą forsuje swoje rządy i rujnuje na mapie miasta wszystkie charakterystyczne miejsca, stara się też odebrać mieszkańcom tożsamość oraz pielęgnowane przez nich wartości.

- Jest to niezwkle ważny, ale trudny temat, który jest wielowymiarowy, bajkowy i abstrakcyjnie opowiada nam o tym, co jest obok nas. - mówi Robert Drobniuch - dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś'.
 
Czoła nowej rzeczywistości przepełnionej strachem i ciemnością, stawia trójka przyjaciół, którzy wyruszają na trudną i niebezpieczną misję, mającą przywrócić w Rondzie słońce i muzykę. Bez nich kwiaty nie mogą przecież kwitnąć, a ludzie - normalnie żyć.
 
 „Wojna, która zmieniła Rondo” to spektakl o sile wspólnoty i zjednoczenia wobec niespodziewanych, dramatycznych zagrożeń. To przypomnienie o fundamentalnych wartościach wolności, pokoju i bezpieczeństwa, których często nie doceniamy. A także o wielkiej sile spokoju, rozwagi i pacyfizmu wobec nieuzasadnionej agresji.

- Jest to opowieść opowiadająca dzieciom o brutalnej rzeczywistości, która nas otacza - o wojnie. Problem, który wywołuje strach też u dorosłych. Pokazujemy dzieciom, że grono przyjaciół może pokonać zło. - tak o spektaklu mówi reżyserka Judyta Berłowska - abslowentka wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Debiutowała spektaklem „Hotel Kijów” w Teatrze Barakah w Krakowie. Jako dyplom zrealizowała „Wyprawę czarownic” – spektakl dla młodzieży gimnazjalnej na podstawie powieści T. Pratchetta w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze. Wielokrotnie pracowała z dziećmi i młodzieżą jako wychowawca oraz instruktor teatralny.

Choć twórcy spektaklu poruszają trudne i ważne problemy, robią to w przystępny i adekwatny dla dzieci sposób - poprzez metaforę, wzruszającą i mądrą opowieść a także współuczestnictwo.

Publiczność nie tylko pozna historię Ronda, ale będzie też mogła aktywnie współtworzyć jego świat pełen obrazów i dźwięków. Zarówno w samym spektaklu, jak i w towarzyszących mu warsztatach oraz działaniach edukacyjnych. Ich formułę realizatorzy spektaklu opracowywali we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego.
 
Autorami książki „Wojna, która zmieniła rondo”, na podstawie której powstało przedstawienie w teatrze „Kubuś”, są ukraińscy artyści Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw. Koncepcja na opowieść dla dzieci dotyczącej wojny zrodziła się u nich po tym, jak Rosja anektowała Krym, a we wschodniej Ukrainie wybuchł, trwający do dziś, konflikt zbrojny. Ale poruszany w książce problem nie ma wymiaru lokalnego. To pięknie ilustrowana, uniwersalna historia o bezduszności wojny i o tym, jak się z nią mierzyć. Wartościowa nie tylko w treści, ale w i formie - jej wydanie doceniono w konkursie Bologna Ragazzi Award 2015. Po polsku książka ukazała się nakładem Krytyki Politycznej.

- Na co dzień pracuję w teatrze dramatycznym, ale chciałem się zmierzyć ze sztuką dla dzieci. W tej książce dostrzegłem potencjał na te trudne czasy, które nastały. Książka jest oszczędna w słowach. - mówi dramaturg Amadeusz Nosal, który odpowiada również za wizualizację do spektaklu. Jest uczestnikiem licznych warsztatów dramaturgicznych, a także warsztatów dotyczących pracy pedagogiczno-dydaktycznej oraz tworzenia i organizacji projektów kierowanych do dzieci i młodzieży w Instytucie Teatralnym.

- Książka bogata jest wizualnie, dlatego jest to wyzwanie dla plastyka. To, co zobaczycie na scenie nie jest odzwierciedleniem ilustracji z książki. - dodaje scenografka Aleksandra Żuławska. Główny nurt jej twórczości artystycznej związany jest z filmem i teatrem. Absolwentka scenografii teatralnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Współpracuje z Judytą Berłowską od 2014 roku, kiedy ich spektakl „Bez Ojcowizny” zdobył Grand Prix Forum Młodej Reżyserii.

Realizowana w kieleckim teatrze adaptacja tekstu to jego sceniczna prapremiera.  Spektakl adresowany jest do widzów w wieku od 7 lat. Więcej o spektaklu na stronie: http://www.teatrkubus.pl/spektakle-dla-dzieci/wojna-ktora-zmienila-rondo.

ZDJĘCIA

Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska
Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska
Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska
Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska
Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska
Wojna, która zmieniła Rondo - fot. Edyta Ruszkowska

Zwycięzcy III Konkursu Teatrów Tańca

W tegorocznym Konkursie Teatrów Tańca wzięło udział 16 spektakli. To już trzecia edycja konkursu,...

Ławeczka Andrzeja Koziei

"Ławeczka Andrzeja Koziei" - to społeczna inicjatywa przyjaciół Andrzeja, którzy w ten sposób...

Podróż w świat PRL-u

W Muzeum Zabawek i Zabawy prezentowana jest wystawa zatytułowana "Meble kombinowane. Wzornictwo...

Klub Gier Planszowych

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza 26 kwietnia na szesnastą edycję Klubu Gier Planszowych.

Malujemy pisanki

Ze Świętami Wielkanocnymi od wieków związana jest tradycja zdobienia jajek. Najstarsze pisanki -...

Spotkania ze źródłem archiwalnym - cz.24

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych

Zwycięzcy III Konkursu Teatrów Tańca

W tegorocznym Konkursie Teatrów Tańca wzięło udział 16 spektakli. To już trzecia edycja konkursu,...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 23 761 676
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności