Sławomir Koper jest historykiem, publicystą, scenarzystą i pisarzem poczytnych książek prezentujących ważne i znane postacie z świata artystycznego oraz polityki z rożnych okresów historycznych. Ukończył Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze - Historia”. Publikuje w wielu miesięcznikach, m.in. „Mówią wieki”, „Życie na gorąco – Retro”, „Poznaj świat”, oraz „Wojsko i Technika. Historia”. Jest felietonistą tygodnika „Do Rzeczy” i pisze również na portalach internetowych, m.in. wp.pl oraz superhistoria.pl. Sławomir Koper jest stałym współpracownikiem „Pamiętnika Literackiego”. Występuje jako radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Prowadzi popularnego vloga. Mieszka w Legionowie. Oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem.
Sławomir Koper zadebiutował w 1997 roku jako autor książki „Tajemnice i sensacje świata antycznego”. Wydał kilkadziesiąt książek opisujących historię elit i ówczesnych celebrytów PRL. Specjalizuje się w historii okresu międzywojennego. Przybliża sylwetki osób znanych, artystów, gwiazd kina polskiego. Opisuje ich historie m.in. w takich publikacjach, jak: ”Królowe salonów II Rzeczypospolitej”, „PRL Żony i kochanki władzy”, „Sławne pary PRL” i „Skandaliści PRL”. Napisał też książek z dziedziny historii, np. „Śladami pierwszych Piastów” z 2006 roku.
Sławomir Koper został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie. Otrzymał również odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem odbędzie się w czwartek, 19 września, o godzinie 12.30 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Autor pokaże historię „z ludzką twarzą”, okraszoną ciekawostkami z życia publicznego i prywatnego elit II RP – postaci znanych z ekranu, mediów, pisarzy, aktorów i polityków. Spotkanie poprowadzi Michał Brzoza z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wstęp jest bezpłatny.
Źródło: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, Księgarnia Znak