Po nabożeństwie i odśpiewaniu Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym, uczestnicy obchodów przejdą ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną na Plac Wolności. Tam, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, odbędzie się część oficjalna obchodów. Nie zabraknie uroczystej zmiany wart, Apelu Pamięci i salwy honorowej. Odśpiewana zostanie także Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”.
105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniona zostanie również w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. 11 listopada o godzinie 17.00 w sali kominkowej odbędzie się koncert „Melodie Niepodległości”.
W repertuarze, który zaprezentuje tego dnia Marszałkowska Orkiestra Dęta województwa świętokrzyskiego, znajdą się najbardziej znane utwory i pieśni związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Poniżej harmonogram wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Kielce, 11 listopada 2023 r.
10.30 złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości
11.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej
12.00 wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym
12.15 przemarsz przed pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną)
12.40 oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:
- złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce
- podniesienie Flagi Państwowej
- odegranie Hymnu Państwowego
- uroczysta zmiana wart
- przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami
- złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego
- wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”
- defilada pododdziałów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i trybuną honorową
- krótki koncert w wykonaniu Orkiestry
15.00 koncert listopadowy
Oficjalnej części uroczystości będzie towarzyszyć występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP
w Krasocinie.
Przedsięwzięcia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości organizowane w Kielcach:
7-8 listopada 2023:
Cykl zajęć i spotkań o tematyce związanej z Narodowym Świętem Niepodległości organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach (szczegóły na stronie internetowej biblioteki).
10 listopada 2023:
godz. 17.00 spotkanie „Drogi do Niepodległości” (Muzeum Historii Kielc)
W programie spotkania, w części poświęconej odzyskaniu niepodległości, znajdą się: oprowadzenie po części ekspozycji związanej z walkami narodowowyzwoleńczymi z lat 1914 – 1920, przedstawienie postaci J. Piłsudskiego i jego związkach z Kielcami, prezentacja filmu „Piłsudski” oraz głośne czytanie fragmentów pamiętników uczestników tamtych bojów. Na dziedzińcu muzealnym będzie prezentowana wystawa planszowa „Album Legionów” z archiwalnymi fotografiami z obozu „Rojowe Osiedle” z 1916r. W sobotę, 11 listopada Muzeum Historii Kielc będzie czynne w zwykłych godzinach.
11 listopada 2023:
Program artystyczny podczas uroczystości na Placu Wolności przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach oraz przez Studio Dźwięku – Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Kielce Patrycji Michalskiej.
12 listopada 2023:
Godz. 11.11 Bieg Niepodległości – impreza sportowa ulicami Kielc: start biegu w Parku Miejskim
Współorganizatorzy i partnerzy obchodów:
Urząd Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach.
Źródła i fot.: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Dom Kultury