Kiedy myślimy lalka to jaki obraz mamy przed oczami ? Czy jest to lalka porcelanowa, niemowlę Bebe, Barbi czy lalki wampiry z Monster High? A może Beata Tyszkiewicz z ekranizacji Lalki Prusa?
Każde pokolenie coś wnosi. Kształtuje standardy kultury materialnej i kanon wzorców estetycznych. Pytanie więc brzmi: co wnieśli nasi przodkowie sprzed 150 lat w sferze zabawy, obyczajów i mody?
Poruszymy takie zagadnienia jak: zmiana wyglądu lalki, z czego jest zbudowana i jakie można wyróżnić rodzaje lalek. Pokażemy mechanizmy i innowacje techniczne, takie jak lalki pływające, płaczące, mówiące, z użyciem fonografu, a potem gramofonu wewnętrznego. Zaprezentujemy, jak zmieniały się korpusy lalek i z czego były wytwarzane.
Jedną z najciekawszych instalacji będzie drzewo genealogiczne lalki, czyli kalendarium, gdzie pokażemy dekada po dekadzie jak zmieniała się uroda i strój lalki. Taka instalacja jest możliwa do zrealizowania tylko z tak wielką i bogatą kolekcją jak zbiory Sosenków. Pokażemy, jak wyglądały lalki najsławniejszych producentów lalek, jak wyglądały sygnatury i gdzie ich szukać oraz najcenniejsze i najrzadsze z nich. W kategorii „naj” znajdą się również najmniejsze lalki porcelanowe liczące 2,5 cm.
Ewolucja lalki w epoce nowożytnej zabawki, czyli epoce przemysłowej (XIX -XXI w.) przeszła drogę od arystokratki przez celuloidową komunistkę, sex bombę, aż do zombie i wilkołaka.
Katarzyna Sosenko - kurator wystawy
Otwarcie wystawy odbędzie się 20 października o godzinie 19.00.
Źródło: Winda